https://kolorline.hu/Szent Mihály – napi fonó Bánhorvátiban

Szent Mihály – napi fonó Bánhorvátiban

Szerző:

Kolorline szerkesztőség

Publikálva:

Utolsó frissítés:

Kategória:

Térség

Mihály napjához számos népi hagyomány és megfigyelés köthető. Többek között ekkor hajtják be az állatokat a faluba. A Hortobágy vidékén egykor a Mihály nap volt a legnagyobb ünnep a pásztorok számára, mulatságokat és bálokat is rendeztek. Ugyanakkor időjárásjósló napnak is tartották, hiszen ha Mihály itt találja a fecskéket, hosszú kellemes meleg ősz várható. Örömet jelenthet a kerttulajdonosoknak, hogy a népi megfigyelés szerint Mihály napjától, azaz szeptember 29-től még a fű sem nő, tehát a fűnyírót nyugodtan száműzhetjük a fészerbe jövő tavaszig. Általában e nappal kezdődtek az őszi munkák, ilyenkor szintén megindult a fonóbeli élet, melynek igen sok hagyományunkat köszönhetjük. Ennek a paraszti világnak a hangulatát idézték meg Bánhorvátiban, október 1-én. Az apróságok megismerhették a mustkészítés fortélyait, kicsiknek és nagyoknak lehetőségük volt kipróbálni a csuhébáb készítést, a gyöngyfűzést és a csomózást. A Falumúzeumnál megrendezett vigasságon kemencében sült finomságokat kínáltak az érdeklődőknek, mely mellé „becsületkasszát” helyezve bárki adakozhatott egy kisebb összeggel. A falu fiataljai között akad, aki hobbi szinten foglalkozik íjászattal. Az ő instruálásuk mellett a bátrabbak próbára tehették íjásztudásukat.

További híreink

Rekordszámú fiatallal zajlik a 2026-os diákmunkaprogram Kazincbarcikán

Dátum: 2026. júl 26. 11:48

Javában tart Kazincbarcikán az idei diákmunkaprogram: júliusban 41, augusztusban pedig 47 fiatal dolgozik a város különböző intézményeiben. A tanulók három héten át napi négy órában látják el feladataikat. Az idei 88 résztvevő minden eddiginél több fiatalnak biztosít nyári munkalehetőséget.

Fedél nélkül – A hajléktalanellátás biztosított Kazincbarcikán annak, aki kéri

Dátum: 2026. júl 25. 13:48

Problémaként merült fel a közösségi média helyi csoportjaiban, hogy a fedél nélkül élők összepiszkítják az utcabútorokat, ezért nem megfelelő a köztéri padok tisztasága. Az önkormányzat a szociális szolgáltató központtal, a rendészettel és az egészségügyi intézményekkel közösen igyekszik segítséget nyújtani a rászorulóknak, viszont az alaptörvény és a jog alapján senkit nem lehet kötelezni arra, hogy bemenjen a hajléktalanellátó intézményekbe. 

Vegyszeres gyomirtást végez a MÁV a térség vasútvonalain

Dátum: 2026. júl 24. 18:30

A MÁV Pályaműködtetési Zrt. tájékoztatása szerint a következő hetekben vegyszeres gyomirtást végeznek a vasúti pályahálózat több szakaszán.

Újra a kazincbarcikai Jávori István lett a magyar Wikipédia szócikk-karbantartó bajnoka

Dátum: 2026. júl 23. 18:57

Az idén 23 éves magyar Wikipédia kapcsán két versenyen is dobogós helyezést ért el Kazincbarcika nyugalmazott pedagógusa, Jávori István. A közösségi enciklopédia helyi megerősített szerkesztője a 2026-os Karbantartó versenyen első, míg a Közép- és kelet-európai (CEE) tavasz nevű szócikkíró megmérettetésen második helyezést ért el. A szerkesztő külön lokálpatrióta érdeme, hogy több mint 700 szócikkéből 35 Kazincbarcikához köthető.

KolorTV élőben

Programajánló

A város működik - könyvbemutató

Kazincbarcikai Vízi Komplexum konferenciaterme

XII. Kolorfesztivál – Hat napon át újra együtt Kolorcityben

Kazincbarcika

Legfrissebb galéria

Legfrissebb videók

Facebook

Szurkoljunk