https://kolorline.hu/Mozart bohém világa

Mozart bohém világa

Szerző:

Kolorline szerkesztőség

Publikálva:

Utolsó frissítés:

Kategória:

Életmód

Rákász Gergely 15 évesen, az ország legfiatalabb koncertorgonistájaként adta első hangversenyét és  azóta világszerte ismerik a nevét. Az orgonaművész április 28-án, Kazincbarcikán, a Szent Család templomban lép közönség elé. A hangversenyen megelevenedik az idén 260 éve született Mozart vidám, szertelen, és zseniális világa, de a műsorban más zeneszerzők műveit is megszólaltatja az előadó. A győri születésű, eddig hét szólóalbummal rendelkező művésszel a koncert előtti héten beszélgettünk.

Hogyan kezdett el zenével foglalkozni, miért az orgonára esett a választása?

 „Elrontott gyerek” vagyok, ugyanis előbb találkoztam klasszikus zenével, mint popslágerekkel. Álltam a „margón” az iskolai bulikban, mert nem tudtam, ki Madonna, azt azonban igen, ki Mozart. A legelső találkozás még a járókában volt, mikor megettem a Händel: Vízizene bakelitlemez borítóját, meg a szobai fikuszt. Biológus nem lettem, de zenész igen. Komolyra fordítva, polgári családban nőttem fel, melyben fontos szerepet kapott a művészet és kultúra. Emellett mindkét szülőm amatőr zenész, édesanyám énekelt és hegedült, édesapám zongorázott, orgonált, énekelt, kórust vezetett. Szerencsés együttállások sora kísért. Kezdetben zongoráztam. Imádtam. Majd tízéves korom környékén a családdal Esztergomba kirándultunk. A bazilikában egyszerre csak megszólalt az orgona. Rögtön lenyűgözött. Szüleim kijárták, hogy felmehessek, és kipróbálhassam. Baróti István volt az orgonista, aki később a tanárom lett. Hazafelé pedig közöltem a szüleimmel, hogy én bizony orgonista leszek.

 

 Nagyon fiatalon jöttek az első sikerek. Hogyan élte meg a kamasz Rákász Gergely mindezeket?

 

Olyan korszak volt az, amikor a zenei teljesítménnyel éppúgy lehetett „menő” valaki, mint a sporttal. Emlékszem, amikor megnyertem egy városi zongoraversenyt akkor az utcai gyerekek megálltak az ablak alatt, és felkiabáltak, hogy játsszak nekik. Aztán mentünk együtt rúgni a port. Így könnyű volt. Nem az a siker rontja el az embert, amiért megdolgozik, akármikor is jön, hanem az, ami az ölébe pottyan. A valódi teljesítményhez kell a munka, nem lehet megspórolni.

 Elsősorban Mozart zenéjére alapozza a kazincbarcikai koncertet. Mennyire érzi közel magához a „mozarti” kifejezésmódot, a zeneszerző személyét?

Örülnék, ha egy napon lehetne emlegetni az én tehetségemet Mozartéval. De könnyebben barátkoztam Bach-hal. Ő is sarkos, jól szervezett, strukturált gondolkodású. A műveit is egyszerűen játszom, mert ez mindig egyfajta összeköltözés. Ha elkezdek tanulni valamit, heteket, hónapokat töltök együtt egy zeneszerzővel, aki a lelkét hagyta itt a műalkotásokban. A koncerten ez kiszabadul, és ha kellően jól végzem a dolgomat, és háttérbe szorítom magam, akkor megnyílik a csatorna, és a hallgató Bach-hal kerül kapcsolatba. Halálosan megszenvedtem azonban Mozarttal, aki egyik pillanatban felrobban, és vihog, a másikban összeesik, és sír. Újra és újra. Ha együtt éltünk volna, biztosan megfojtottam volna. Ő az, aki széthagyja a zokniját, odaégeti a rántottát, aztán otthagy az egésszel, miközben fényképet készít rólam, és röhögve felteszi az internetre. Sokat segített a kisfiam, hogy el tudjam fogadni ezt a szertelenséget. Vele ugyanis hiába tervezem el, milyen lesz egy nap, biztosan nem úgy lesz. Fontosak a Mozart-féle, nehéz barátságok is, mert sokat épültem tőle, és a harcaink után jobban játszom.

  Nagyon imponáló és újszerű, ahogyan Mozartról „vélekedik”. Ez a vidám, a mai kor vívmányaira támaszkodó, közvetlen bemutató a fiatal korosztálynak szól? Mennyire „csábíthatók” el a fiatalok a könnyűzenétől, vagy pontosabban, mennyire nyerhetők meg a klasszikus zenének?

Nem kell őket elcsábítani, elég az alternatíva. A klasszikus értékek olyanok, amikhez meg kell érni.  Egyszerűen olyan lehetőség, amely nélkül szegényebbek, vele gazdagabbak vagyunk. Az internet korában pedig olyan könnyű gazdagnak lenni! A főurak komplett zenekarokat tartottak fenn, hogy azt kapják amit ma bárki két kattintással élvezhet. Klasszikus zenét hallgatni, játszani nem jobb, vagy rosszabb, mint egy jól eltöltött este a barátokkal, megnézni egy meccset, vagy kirándulni.

 Meséljen egy picit jövőbeni terveiről!

Hamarosan stúdióba vonulok, új lemezt rögzítünk 300 év Karácsony címmel, ami idén decemberben jelenik meg. A Reformáció 500 látványkoncertemmel Erdélybe, és rengeteg magyar templomba jutunk el idén. Emellett készülök a nyári fesztiválos koncertjeimre, amelyekből idén akad bőven, Budapest Szabadtér, Művészetek völgye, hogy csak a legismertebbeket említsem, de Tállyán, a Kerekdomb fesztiválon is játszom júniusban.

További híreink

Vágányzár

Dátum: 2025. ápr 18. 14:00

Április 22. és 25. között pályakarbantartási munkák zajlanak a Kazincbarcika és Ózd közötti vasútvonalon. Emiatt egyes kora reggeli és esti vonatok helyett vonatpótló autóbuszok közlekednek.

Ünnepi nyitvatartás a Kazincbarcikai Fedett Uszodában

Dátum: 2025. ápr 18. 11:53

Változott a nyitvatartás a Kazincbarcikai Fedett Uszodában a húsvét miatt.

Ismét világít a KolorPlatz

Dátum: 2025. ápr 17. 16:11

Visszatért a biztonságos régi rend az április első hétvégéjén történt rongálást követően a KolorPlatzra. Április 17-től újra működik a téren a köz- és a térvilágítás is.

Szünetel a távfűtés a kórházdombon

Dátum: 2025. ápr 17. 12:37

A távfűtési rendszer meghibásodása miatt Kazincbarcika kórházdombi városrészében néhány háztömbben nem működik a fűtésszolgáltatás.

KolorTV élőben

Programajánló

Válótársas - könnyed párkapcsolat-gazdagító előadás Ábel Anitával és Szabó Simonnal

Egressy Béni Művelődési Központ

Antal Teréz kiállítása

Mezey István Művészeti Központ

Négynapos formabontó majális

Kazincbarcika, Csónakázó-tó

Reklám

Legfrissebb galéria

Legfrissebb videók

Facebook

Szurkoljunk