Reggeleink megmentője a kávé - Ma van a kávé világnapja
Honnan ered a kávé?
A kávé világnapja, mint kávés esemény, Japánból indult 1983-ban. Ekkor még nem nevezték hivatalosan a kávé világnapjának. Még hosszú éveknek kellett eltelnie ahhoz, hogy a kávénak saját ünnepnapja legyen.
Mit ünneplünk a kávé világnapján?
Természetesen a kávét! Ám ezen a napon számtalan kávéakciót is meghirdetnek a különböző kávéházakban. Az akciókon belül olyan kávékülönlegességeket is ki lehet próbálni, melyre máskor nem biztos, hogy lenne alkalmunk és ennek nem feltétlenül az ára az oka.
Mi az az Illycaffé?
A kávéfőzés területén is van magyar érdekeltség, talán sokan nem is tudják de a magyar származású Illy Ferenc találta fel a presszókávé-automata elődjét. Az 1892-ben Temesváron született Illy Ferenc, 1933-ban megalapította az Illycaffèt, majd 1935-ben Illetta névvel levédte találmányát: a világ első automata eszpresszó kávégépét, ami egy forró gőzzel működő kávéautomata volt. Illy tehát az olasz presszókávé atyja.
Egész életét a kávé és az eszpresszó tudományos kutatásának szentelte. Felhalmozott tudását nemzetközi tudományos szervezetekben, publikációkban osztotta meg. Szintén az ő találmánya a frissen pörkölt kávé illatát és aromáját megőrző vákuum- (légmentes) csomagolás, amire speciális dobozokat használt. Nélküle nem is élveznénk a reggel a friss kávé illatát.
Robuszta vagy arab kávé?
Bár a kávé nemzetség sok fajt számlál, csak két fajának terméséből készítenek kávét. Az egyik az arab kávé, a másik a robuszta kávé. A két faj környezeti igényei erősen eltérőek. Az arab kávé adja a jobb kávéalapanyagot, viszont kényesebb a robuszta kávénál. Termesztése sok körültekintést és gondosságot igényel.
Az arab kávé adja a kereskedelemben kapható kávé 75%-át. A robuszta kávé igénytelenebb az arab kévénál és elsősorban Nyugat-Afrikában és Indonéziában termesztik.
A kávészemek szüretelését mindkét esetben kézzel végzik, mert csak a piros, érett magokat lehet leszedni. Szedés után a magokat négy hétig kiterítve szárítják a napon, majd egy hántológép segítségével a babszemet és a húst elválasztják egymástól. Vietnamban és az Elefántcsontparton más az eljárás. Óriási vermekben elföldelik és a következő évben a magokat kiásva átmossák. Így a hántolás költségét megspórolják.
A kávét mindkét esetben további tisztításnak, válogatásnak vetik alá, és ezután szállítják el. A feldolgozás utolsó fázisa a pörkölés, amelyet folyamatosan emelkedő hőfokon végeznek. Utána derül ki, milyen minőségű a kávé, milyen íz- és illatanyagokkal rendelkezik.