Egy nap a tudománynak
Hivatalosan 2003 óta ünnepeljük a Magyar Tudomány Ünnepét minden év november 3-án, azon a napon, amikor 1825-ben Széchenyi István felajánlotta birtokainak egyévi jövedelmét a Magyar Tudós Társaság megalapítására, ezzel lehetővé téve a Magyar Tudományos Akadémia megalapítását.
A jeles napon Magyarország számos városában és a határokon túl is, többhetes rendezvénysorozaton vehetnek részt az érdeklődök.
Az eseménysorozatot 14 éve minden év novemberében rendezik meg országszerte, mely egy központi gondolat köré szerveződik, ami közös szempontként érvényesül a rendezvény témaválasztásaiban és előadásaiban. Az idei év mottója „Emberközpontú tudomány”. A programsorozat nyitóelőadását Pécsett rendezik meg november 3-án, de az MTA budapesti Széchenyi téri székházában is változatos programokkal várják az érdeklődőket. Az előadások szorosan kapcsolódnak a mottóhoz: a tudományt művelő emberről és az emberért lévő tudományról szólnak, többek között körüljárva az egészséges életmód, a személyre szabott orvoslás vagy az információszerzés témakörét. A hasznosság mellett a tudományban rejlő esetleges veszélyekre is szeretnék felhívni a figyelmet, hiszen a rendkívül komplex technológiai fejlesztések eredményeinek alkalmazási lehetőségeiről közös gondolkodásra és párbeszédre van szükség a tudomány művelői és a jövőért felelősséget érzők között.