Mézontófű vagy facélia
Legfőbb felhasználása a mézkészítés, de takarmánynak, zöldtrágyának és dísznövénynek is használatos.
Vetőmagja fontos exportcikkünk Nyugat-Európa felé, zölden takarmányként és zöldtakarmányként tartjuk értékesnek, virágzó állománya pedig a méhészek „álomnövénye”, de dísznövényként sem utolsó.
Ez a gyorsan fejlődő növény Észak-Amerikából származik, magassága 40-90 centiméter is lehet. Szórt állású leveli vannak az alsók nyelesek, a felsők pedig ülők. Világoslila vagy liláskék virágait május végétől augusztus végéig nyitja, szirmai hegyesek. A hosszú virágzási idő miatt kiváló mézelő növény. Nektárjának cukortartalma 28% nagyon magas épp ezért illik rá a mézontófű. Termése, a köményhez hasonló, 4-5 mm-es sárgásbarna mag.
A virágzás kezdetéig alkalmas takarmánynak, vadlegelőnek. Virága kékes színű és nagyon kellemes illatú. Nem csoda, hogy a méhek nagy előszeretettel látogatják. A belőle készült méz halványbarna színű.Kertbe épp azért szeretjük mert a kultúrnövényeinket károsító fonálféreg fajok nagy részét távol tartja. Az ország területén gyakorlatilag mindenhol termeszthető a fagyzugos vagy északi lejtők kivételével.
Termesztése
A viszonylag lassú csírás (1-2 hét) és a kezdeti lassabb fejlődés miatt nagyon fontos a gyommentesen tartása a kezdeti fejlődési szakaszban. Egész vegetációs időszakban vethető, amennyiben használatával közelíteni szeretnénk a biogazdálkodásban alkalmazott elvek és módszerek felé.
Mikor vessük?
- Ha magnak vetjük, akkor március 15- e és április 10- e közötti időszakban célszerű és virágzása 11 hét múlva következik be.
- Ha méhlegelőnek, akkor május elseje és 31- e közötti időszakban, virágzása 7 – 8 hét múlva kezdődik.
- Július elseje és 20- a közötti időszaban zöldtrágyának, melynek virágzása 6 hét múlva történik.
- Méhlegelőnek őszi vetéssel szeptember 10 – és 3- a közötti időben vessük 2 - 3 cm mélyre, 12 – 24 cm sortávolságra.