Micimackó sem hiába ette a mézet — Egészség- és szépségtippek a „bödönből”!
A mézzel harcba indulhatunk a ráncos és pattanásos bőr ellen, küzdhetünk vele az erős szervezetért, és a baciknak is fityiszt mutathatunk. A virágporral és a propolisszal sem árt azonban megismerkednünk…
Vajas kenyérre kenjük, süteménybe tesszük, pedig ennél több mindenre használhatnánk. Nem csupán a mézet, de az egyéb méhészeti termékeket is.
Bűvös összetevők
Nem hiába vetették be csodaszerként az ókori gyógyítók. Bár fogalmuk sem volt, mi az oka a méz mágikus gyógyhatásának, kedvező tapasztalataiknak köszönhetően legalább háromszázféle betegséget gyógyítottak vele a korabeli feljegyzések szerint.
Ma már tudjuk, hogy a méhek termelte ragadós-aranyos folyadék gyógyító hatása többek között magas ásványi anyag tartalmából adódik. Mindemellett vitaminjai, enzimjei, szerves savai és aromatikus anyagai is hozzájárulnak ahhoz, hogy csodaszerként tarthassuk számon.
Mikor vessük be?
Rohanó világunkban gyakori panasz az ásványi anyagok hiányából adódó izomgörcs, amely akár akaratlan szemhéjrángásban, szájszélünk megrándulásában is megmutatkozhat. Ilyenkor célszerű a kálium, kalcium és vas pótlására minden étkezéskor két kanál mézet is elfogyasztani.
Szintén a vastartalma miatt használhatjuk jó eredménnyel vérszegénység esetén.
A méz napi szintű fogyasztása ezen kívül kedvező a szívműködésünkre, felfázások, megfázások alkalmával, sőt, még savtúltengésnél is. Utóbbinál azonban éhgyomorra történő fogyasztása szigorúan tilos! Viszont ha akácvirág teába teszünk egy kevés mézet, az segíthet a panaszainkon.
Virágport? Nem vagyok én méhecske!
Pedig a virágpor bizony jó szolgálatot tesz a szervezetünknek, akár immunerősítés a cél, akár a betegségek utáni roborálás. Magas fehérje- és aminosav tartalma, vitaminjai és flavonoidjai miatt aduászként dobható be, ha erősödni szeretnénk. A 3-4 hetes kúra során egy evőkanálnyi virágport célszerű magunkhoz venni, alaposan megrágva, vagy folyadékban feloldva.
Ha pedig netán erős gyulladásos panaszokkal küzdünk, az orvosi kezelések mellett kiegészítésként élhetünk a propolisz használatával, amely antibakteriális, vírusellenes, gombaölő és gyulladáscsökkentő hatású, hogy csak néhány előnyét soroljuk…
Mézet a bőrre!
Sebgyógyító és gyulladáscsökkentő hatása külsőleg is kiválóan működik, ezért előszeretettel ajánlják a mézes pakolásokat pattanásos, aknés arcbőrre. Érettebb bőr esetén is érdemes alkalmazni, hiszen a benne lévő vitaminok és ásványi anyagok gyorsan felszívódnak, üdébbé, simábbá téve az arcot.
Pakolásként kiváló egyveleget képez különféle természetes olajokkal, vagy egy kis tojássárgájával összekeverve.
Bármilyen formában élünk is azonban a méz és a méhészeti termékek varázserejével, sose felejtsünk el előtte meggyőződni arról, nem vagyunk-e allergiásak valamelyik termékre!
Szerző: Kecskés N.
Fotó: elements.envato.com