Mikor számít internetfüggőnek a kamasz? – A pszichológus válaszol
Szinte trendi mostanában a tiniket kütyüfüggőknek, internetfüggőknek nevezni. A világháló térhódítása olyan szokásokat alakított ki az újabb generációk életében, amiket felnőttként gyakran aggódással, netán ítélkezéssel figyelünk. De hogyan döntsük el, hogy tényleg internetfüggő a gyerek, vagy egyszerűen csak él a modern technika által adott lehetőségekkel?
A Pedagógiai Szakszolgálat Kazincbarcikai Tagintézményének pszichológusa, Ölveczki Georgina szerint több jelből következtethetünk arra, ha a telefon/gép előtt töltött idő már beavatkozást igényel. Az egyik ilyen, amikor a kamasz viselkedése megváltozik, ingerlékenyebb, türelmetlenebb lesz, illetve kötelezettségeit és képernyőn kívüli szórakozásait is elhanyagolja.
„Nem mindegy, hogy milyen tevékenységet számítunk képernyő előtt töltött időnek — összegezte a szakember. — Nemcsak a mennyiséget érdemes nézni, hanem a minőséget és az arányokat is. A mai kamaszok sokszor használják a közösségi oldalakat a barátokkal való kapcsolattartásra, ez önmagában még nem probléma. Előfordulhat, hogy akár napi több órát töltenek internetezéssel, ám ettől az életük más területein helyt állnak: tanulnak, ápolják a személyes kapcsolataikat, és a világhálótól független szórakozásokra is szánnak időt. Ha azonban azt látjuk, hogy egy gyereket az interneten kívül semmi más nem érdekel, akkor muszáj lépni.”
A pszichológus tanácsa, hogy ilyenkor kezdeményezzünk beszélgetést a tinédzserrel és mondjuk el az aggályainkat. Ha ezzel nem érünk célt, netán a kamasz saját elhatározása ellenére sem tudja lecsökkenteni a „gépezés” mennyiségét, úgy ajánlott szakember felkeresése.
„A kazincbarcikai Pedagógiai Szakszolgálatnál először egy vizsgálati lapot kap a szülő, amelyen rögzítjük az adatait és a helyzetet, amiben tanácsra szorul. Ezután egy megbeszélt időpontban személyesen fogadjuk, akár egyedül, akár a gyermekkel együtt. Nagyon fontos, hogy senki ne élje meg kudarcként, hogy szakemberhez fordul, hiszen minden családban adódnak problémák, krízisek – szögezte le a pszichológus. – Egy torokfájással felkeressük a háziorvost, a rosszul működő autónkat szerelőhöz visszük, ugyanilyen természetes kellene legyen, hogy bizonyos helyzetekben pszichológushoz megyünk.”
Aki tehát nem biztos abban, hogy gyermeke internetezése belefér-e még az egészséges kategóriába, nyugodtan kérdezzen a Pedagógiai Szakszolgálat munkatársaitól. És érdemes szem előtt tartani azt is, hogy a világháló csak annak az egyénnek uralkodhat el a saját vagy szerettei életén, aki hagyja — minden más esetben viszont kiváló forrás a világ megismerésére.