Légúti betegségek megelőzése az őszi-téli időszakban
Ahogy beköszöntött a hűvösebb idő, egyre több felső légúti megbetegedést észlelnek Kazincbarcikán is. Dr. Szuhai Zoltán, a kazincbarcikai 9. számú körzet felnőtt háziorvosa szerint ennek hátterében a lehűlés és a közösségek újraindulása áll. Az iskolaév kezdete és a szorosabb érintkezések miatt könnyebben terjednek a vírusok.
"A vírusfertőzések tünetei mindenki számára ismertek: torokfájás, tüsszögés, orrfolyás, köhögés és láz" – sorolja dr. Szuhai Zoltán háziorvos. A legfontosabb megelőzési módszerek közé tartozik a réteges öltözködés, a gyakori kézmosás és a beteg személyek társaságának kerülése. Ha valakinek muszáj közösségbe mennie, javasolt a maszk viselése is. Emellett D-vitamin és multivitaminok szedése, valamint az egészséges, vegyes táplálkozás is segíthet megelőzni a betegségeket.
Mivel a vírusfertőzések 90-95 százaléka esetén az antibiotikum hatástalan, az orvos azt tanácsolja a pácienseknek, hogy kerüljék az antibiotikumok túlzott használatát.
"A magyar nép odavan az antibiotikumokért, de a legtöbb esetben nincs rájuk szükség – hangsúlyozza dr. Szuhai Zoltán. – Kivételt csak a bakteriális felülfertőződések képeznek, mint tüdőgyulladás, orrmelléküreg-gyulladás és hörgőgyulladás, amelyek esetében indokolt lehet az antibiotikum alkalmazása.”
A COVID-19 és más felső légúti vírusok között a gyógykezelés szempontjából ma már nincs jelentős különbség. "Nem kell megkülönböztetnünk ezeket, hiszen mind felső légúti vírusok, és szerencsére a COVID megszelídült, betagozódott a náthavírusok széles családjába" – magyarázza a szakember.
Liptákné Gergely Valéria, a Kazincbarcikai Összevont Óvodák intézményvezetője szerint az óvodákban is gyakoriak a felső légúti megbetegedések, különösen a beszoktatási időszakban.
"Nagyon fontosnak tartjuk a megelőzést, ami az óvoda mellett a család feladata is" – mondja az intézményvezető.
Az óvodák igyekeznek mindent megtenni a gyerekek immunrendszerének erősítése érdekében, például sok időt töltenek a szabad levegőn és rendszeres mozgásprogramokat tartanak. Az étkezésnél figyelmet fordítanak a zöldség-gyümölcs ellátásra, és vitaminnapokat is szerveznek.
Az intézményvezető szerint fontos, hogy a gyerekek megtanulják az alapvető higiéniai szabályokat, mint az orrfújás, a papírzsebkendő használata és az alapos kézmosás. Ha az óvodában beteg gyermeket észlelnek, azonnal értesítik a szülőket és elkülönítik a gyermeket, amíg a szülők meg nem érkeznek. A játékok fertőtlenítése is rendszeres feladat, hogy megelőzzék a betegségek terjedését.
Hozzátette: a szülők aktívan részt vehetnek az egészségmegőrző programokban, és mostantól már az óvodai e-kréta rendszer segítségével jelezhetik a hiányzásokat. Fontos, hogy a gyermek betegségének első napján értesítsék a háziorvost, hogy az igazolást időben ki lehessen állítani.
A hűvösebb idő beköszöntével tehát Kazincbarcikán is fokozott figyelmet fordítanak az egészség megőrzésére, mind a felnőttek, mind a gyermekek körében.