DICSŐSÉG – BÉKESSÉG!
„Dicsőség a magasságos mennyekben az Istennek, és e földön békesség, és az emberekhez jóakarat.!”
Karácsonyi énekeinknek van valami különös varázsa: átmelegedik tőle a szívünk. Önkéntelenül is megérezzük talán, hogy a karácsony és az énekszó olyan jól összeillenek egymással! A földre szállt angyalok énekelték valamikor ezeket a gyönyörű karácsonyi énekeket.
Az első karácsony angyali énekszóval kezdődött ott, a betlehemi csillagfényes éjszakán. Azóta karácsonyról karácsonyra, nemzedékről nemzedékre, évszázadról évszázadra hangzik tovább az angyali ének. „Dicsőség a magasságos mennyekben az Istennek, és a földön békesség a jóakaratú embereknek. Ebben azután benne is van az Isten egész karácsonyi üzenete!
Sokszor belopódzik lelkünkbe a kételkedés, hogy vajon igaz-e, amit a karácsonyi angyalok hirdettek, vagy a keresztyénség is csak egy a sok sikertelen kísérlet között, amely rendezni akarja az emberi együttélés viszonyát. Igaz, hogy békességet hirdetnek az angyalok a földön az embereknek, de van az énekünknek egy másik része, amire sohasem szoktunk annyira fölfigyelni, mint a békére: az, hogy „Dicsőség a magasságos mennyekben az Istennek”.
Mivel ezt a kettő együtt, szinte egy lélegzetvételre mondják, ebből az látszik, hogy a kettőnek köze van egymáshoz, mégpedig olyan sorrendben, ahogyan ők mondják - tehát először dicsőség az Istennek, és csak azután békesség az embereknek.
Nem ott van-e a hiba, hogy mi a sorrendet meg szoktuk fordítani: a béke után áhítozunk, s ha nem jön el, kételkedünk az egész isteni háztartásban, az Istennek megadandó dicsőségről pedig elfeledkezünk?!
A betlehemi angyalok megtanítanak bennünket a sorrendre: előbb dicsőséget adni Istennek - azután remélheted a békességet. Istent nem lehet kihasználni. Az Ő áldására, segítségére az számíthat, aki dicsőséget adott neki.
Hát ez az, amit az angyalok éneke kifejez, hogy a békességnek a dicsőség-adás az előfeltétele. A karácsony azt jelenti, hogy Isten az Ő élő, valóságos isteni személyét látható és tapintható formában, földi emberi alakban belehelyezte a történelembe. Ezzel azt akarta, hogy a mi
hitünk ne elvont tantételek megismerése legyen, hanem az Istennek ma is élő, valóságos személyéhez kapcsolódjék hozzá, hogy a hitünk élő hit legyen!
Mit jelent dicsőséget adni? Dicsőséget adni Istennek azt jelenti: hiszem, tudom, megnyílt az ég, s az Ige testté lett.
Kolumbán Gábor református lelkipásztor