Tűzvédelem a társasházakban
A társasház az ingatlantulajdon, ezen belül a közös tulajdonban álló ingatlan különleges formája. Olyan jogi megoldás, mely lehetőséget ad arra, hogy a tulajdon egyrészt egységes tulajdonként jelenjen meg a hatóságok felé, másrészt az egyes társasházi öröklakások a tulajdonosok kizárólagos tulajdonába kerülhessenek.
A földterület, melyen a társasház áll, az épület szerkezeti elemei közös tulajdonban állnak. A közös tulajdont a társasház ingatlan-nyilvántartási törzslapján tüntetik fel. Az egyes tulajdonostársak kizárólagos tulajdonában álló lakásokat pedig az ingatlan-nyilvántartási különlapon tüntetik fel. Ez a jogi konstrukció lehetőséget nyújt arra, hogy a többlakásos ingatlanok esetében a tulajdonosok élvezzék a tulajdon egységéből fakadó előnyöket, másrészt a saját maguk által kizárólagosan használt ingatlanrész kizárólagos tulajdonát is megkapják és arról egyszerűen és áttekinthetően rendelkezhessenek. Viszont a társas együttélésnek vannak olyan íratlan, s legfőképpen írott szabályai melyeket a lakóknak kötelességük betartani. Mivel közösségi térről van szó, a hatóságok rendszeresen tartanak többek között tűzmegelőzéssel kapcsolatos ellenőrzéseket. Erről, valamint az ehhez kapcsolódó szabályok betartásáról Szilvai Antal, a Kazincbarcikai Katasztrófavédelmi Kirendeltségének tűzoltó alezredese, hatósági osztályvezető tájékoztatott. A szakember elmondása szerint a közösségek általában megtartják az elfogadott viselkedési normákat, bár erre törvényi kötelezettség is van. Az előírásoknak megfelelően a társasházak, középmagas épületek – melyek a négyemeletestől a tízemeletesig terjednek - tűzvédelmi ellenőrzését három évente végzik, de egyedi bejelentésekkel lehet gyorsítani az ellenőrzéseket vagy megvizsgálni a speciális eseteket. Az átfogó felülvizsgálat
során megvizsgálják a különféle tűzvédelmi feltételeket, szempontokat. Elsődleges a megközelítési útvonal biztosítása, vagyis a bejárat szabadon hagyása, hiszen az a tűzoltóságnak felvonulási terület. Tehát sem megállni, sem parkolni nem lehet. Tűzesetkor oda kell vonulni a tűzoltószerekkel, legoptimálisabb esetben a gépjárműfecskendőnek, létrának ott kell lennie, hogy az ablakhoz lehessen férni. Fontos a nyílászárók megfelelő működése. Az az ötven főnél nagyobb befogadóképességű helyiség ajtajának kifelé kell nyílnia. A régi szabályok megengedték a befelé nyílást, most már nem megengedett. Ez azért lényeges, hogy a bent lévők menekülés esetén ne legyenek akadályoztatva. Alapvető továbbá a lépcső, illetve a lépcsőforduló szabadon hagyása. A társasházakban élők előszeretettel helyeznek ki virágokat. Nem arról van szó, hogy alapból tilos, csak az észszerűség keretein belül díszítsük a lépcsőházat, mert a közlekedő eltorlaszolása egyrészt gátolja a tűzoltók munkáját, másrészt lassítja a menekülést. A kihelyezett szőnyegek szintén veszélyesek, ugyanis el lehet bennük esni, ráadásul könnyen éghető anyagokból vannak, melyek hozzájárulnak a tűz terjedéséhez. A lépcsőházakban előírás, hogy a legfelső ablaknak legalább 1 négyzetméter nagyságban, vagy a lépcsőház területének 5 %-ában szükséges, hogy nyitható ablak legyen. A lakások beugró részénél vannak elhelyezve a szakaszoló kapcsolók a szekrényekben. És ha valaki az éppen feleslegesnek tartott éghető anyagait itt tárolja, tűz esetén a mérgező gázok, füstök óriási mennyiségben tódulnak ki, melyek nehezen kezelhető helyzeteket idéznek elő. Sokan rácsokat szerelnek a nyílászárókra. A saját ajtajára mindenki felszerelheti, de a közlekedési teret ezekkel nem szűkítheti le. Előfordul, hogy közös megegyezés alapján a belső folyosót zárják le ráccsal az ott lakók. Ez megengedett, ha mindenki hozzájárul és valamennyiüknek van kulcsa hozzá. A tűzvédelmi házirend kidolgozása a társasház képviselőjének, tulajdonosának a feladata. Ezt igazoltan meg kell ismertetni a lakókkal. Fel kell benne sorolni a tűzjelzés módját, lakásra vonatkozó használati szabályokat, az alkalomszerű tűzveszélyes tevékenységre vonatkozó előírásokat. A tárolási szabályok esetén mit, hogyan milyen mennyiségben szabad.
- Gázpalackot például csak ott szabad tárolni, vagy használni, ahol a létesítéskor megengedték, egyéb esetekben tilos, hiszen a nagy erejű robbanás az épület összeomlását okozhatja. – figyelmeztetett a szakember.