A doni katasztrófára emlékeztek
A doni hősök emléke előtt tisztelegve rendezett megemlékezést a Kazincbarcikai Hadigondozottak Egyesülete január 26-án a Mezey István Művészeti Központban.
Katonai felhívójellel és gyertyagyújtással kezdődött az ünnepség, ahol az újonnan belépett tagoknak Klimon István alpolgármester adta át tagsági könyvüket, majd a Putnoki Daloskör egy verses-zenés összeállítással emlékezett a Don-kanyarban vívott harcokra, valamint az elesett magyar katonákra. A doni tragédia a magyar hadtörténelem legszomorúbb fejezetei közé tartozik.
Fotók: Zele Tímea
A műsor után Demeter Zoltán országgyűlési képviselő mondott köszöntő beszédet, aki méltatta a magyar katonákat, az elesett hősöket, valamint a háború értelmetlenségére hívta fel a figyelmet.
Hetvenhat esztendeje, 1943. január 12-én következett be a doni tragédia, amely során a magyar haderő néhány nap alatt több tízezres emberveszteséget szenvedett el. 1942 nyarán a Jány Gusztáv vezette, több mint kétszázezer főnyi második magyar hadsereget kiküldték a keleti frontra. A német B hadseregcsoport alárendeltségébe tartozó magyar alakulatokat először vasúton szállították, majd több száz kilométeres gyalogmenet után érték el a Don-folyó partját, ahol előfordult, hogy a kimerült honvédeket rögtön harcba vetették. A magyar katonáknak a Don mintegy kétszáz kilométernyi szakaszát kellett védeniük.
Az ünnepég végén Kardos Mihály, a Hadirokkantak, Hadiözvegyek és Hadiárvák Országos Nemzeti Szövetségének kazincbarcikai területi elnöke beszédében elevenítette fel a Don-kanyar történéseit.