Jövőre a Csónakázó-tó lehet a régió turisztikai központja
Térségi önkormányzatok bevonásával, közel 200 millió forintos beruházás keretén belül újulhat meg a Csónakázó-tó és környéke. Kazincbarcika Város Önkormányzata a dédestapolcsányi, mályinkai és tardonai önkormányzatokkal közösen kezdheti meg az európai uniós forrásból finanszírozott fejlesztéseket, amelyeket várhatóan 2020-ban adnak majd át.
A Széchenyi 2020 program részeként elnyert komplex program keretén belül a barcikaiak kedvelt pihenőhelyén egy mini kalandpark épülhet, és teljesen megújul majd a horgásztó infrastruktúrája is.
– Bár a térség számos gyönyörű természeti erőforrással rendelkezik és a táj gyönyörű, a legnagyobb problémát az jelenti, hogy az idelátogató turisták számára még mindig kevés az olyan hely, ahol kikapcsolódhatnának. Ezért döntöttünk úgy, hogy a térségi önkormányzatokkal közösen pályázzuk meg a direkt hasonló célú projektek létrejöttét segítő támogatásokat, melyek reményeink szerint szinergizálnak majd a Vízi komplexum beruházással, amelynek építése hamarosan kezdődik a Csónakázó-tó déli oldalán. Az egész családnak szórakozást jelentő kalandpark helyszínéül pedig a tó északi oldalán található füves területet választottuk – mondta el Harda Attila, a körzet önkormányzati képviselője.
Fotó: Bartók Bence
Az ügyességre alapozó, kevésbé extrém, de legalább annyira izgalmas Motorikpark kialakítása mellett a horgásztó körüli szolgáltatások bővítése is része a beruházásnak.
– Ennek keretében öltözők, mosdók, valamint tó közeli kis stégek létesítése is tervbe van véve, utóbbiakat horgászatra, illetve napozásra használhatják majd a látogatók. A vízpart mentén pedig egy okostelefonon futó alkalmazás révén felfedezhető digitális tanösvényt hozunk létre, melynek révén bárki megismerkedhet a környezet élővilágával, legyen szó akár a növényekről, ott élő állatokról vagy a telepített halakról – ismertette a terveket a képviselő.
A tervek szerint a tó használatára jellemző időpontokban, amely leginkább a délutánokat és a tavasztól őszig tartó hétvégéket jelenti, a helyszínen büfé is nyílik majd, amely minden kikapcsolódni vágyó számára nyitva áll, és lehetőség lesz horgászjegyvásárlásra is.
Míg Kazincbarcikán az aktív turizmus van a fókuszban, addig a környékbeli kisebb településeken más-más korszerűsítést hajtanak majd végre ugyanennek a programnak a keretén belül. Tardonán egy kulturális jellegű projektet valósítanak meg, Dédestapolcsányban és Mályinkában pedig ökoturisztikai jellegű attrakciók megteremtését tűzték ki célul a „Lázbérci aktív turisztikai fejlesztés” koncepció részeként.
Előbbi településen a Jókai-ház felújítására fordítják az elnyert összeget, Dédestapolcsányban pedig egy közel 25 méteres, Bükkre néző pazar látvánnyal kecsegtető kilátó épül majd. Mályinkán egy elhagyatott tűzoltószertár épületéből a térség hagyományos erdészeti mesterségeit és élővilágát bemutató látogatóközpontot létesítenek, amelyhez egy mozgáskoordinációs játszópark is tartozik majd.