Itt Vízkereszt, azaz véget ér a karácsonyi időszak
Holnap, azaz január hatodikán ünnepeljük a Vízkeresztet, az egyik legősibb keresztény ünnepet, amely Jézus Krisztus megjelenésének, kinyilvánulásának momentumait kapcsolja egybe.
Keresztény egyháztól függően a Vízkereszt számos, csoda és esemény jeles napja, többek között Jézus megkeresztelkedésének és első csodájának, a víz borrá változtatásának az évfordulója, melyet a római katolikus egyházban főszabályként január 6-án ünnepelnek.
Vízkereszt az advent első vasárnapjával kezdődő karácsonyi időszak végét is jelzi, hiszen a Vízkeresztet követő első vasárnap, egyben a farsang kezdete. Az ünnephez korábban számos népszokás kötődött, de ezek közül ma már csak az él, hogy ekkor szokás leszedni a karácsonyfát.
Magyarországon különböző népszokások alakultak ki a századok során, amelyek a vízkereszt ünnepéhez kötődnek. Jézus keresztségének ünnepén hagyományosan sok keresztelőt tartottak, de szokás volt régi időkben a szenteltvíz hazavitele, melynek gyógyító hatást tulajdonítottak.
Ezzel a szenteltvízzel itatták meg az állatokat, hogy ne legyenek az év folyamán betegek, illetve sokan magukra is locsolták, hogy így védjék meg magukat a betegségek vagy rontás ellen. Egyes helyeken a ház földjét is meglocsolták vele, hogy áldás legyen a házon.