30 éves a Gyermekek Háza-Kézművesház
Hosszú utat járt be Kazincbarcika kultikus intézménye a három évtized alatt. Sok száz gyermek és felnőtt mesélhetne a falai között töltött órákról, az itt kötött barátságokról, s mindenekelőtt a megszerzett tudásról. Nagyot fordult a világ kereke 1990. május 27-étől, de az alapelvek, melyeket Neszádeli Gyula vezetése idején raktak le, máig meghatározóak.
kapcsolódó galéria
Rendezvény dátuma: 2020. május 27.
2. Kategória - Általános Iskola 1-2. osztály
Rendezvény dátuma: 2020. május 27.
3. Kategória - Álatalános Iskola - 3-4. osztály
Ezek az értékek a játszóházi mozgalom kezdetétől, a ’80-as évektől az alkotás öröméről, a játékosságról szólnak. A világ ugyan sokat változott, de a gyermek minden korszakban egyforma. Érdeklődésüket, kíváncsiságukat a kor szelleméhez igazítva kell fenntartani és csiszolni. A Gyermekek Háza – Kézművesház több évtizedes sikerének titka ebben rejlik. Mindig a kihívásokra reagálva, megújulva volt képes működni. Olyan szakkörök születtek, melyek élvezetet jelentettek a kicsiknek és nagyoknak egyaránt.
A gyermekeknek szóló foglalkozások mellett felnőtt műhelyek alakultak, melyek némelyike nem csupán országszerte, de külföldön is öregbíti városunk hírnevét. Az elmúlt évek során számos elismert alkotó mutatkozott be Kazincbarcikán. Ugyanakkor a Gyermekek Háza-Kézművesházban készült munkákat az érdeklődők állandó és időszakos kiállítás formájában tekinthetik meg. Jó néhány sikeres pályázattal büszkélkedhetnek, mint például az Országos Gyermek és Ifjúsági népi Kézműves Pályázat, a Diákalkotók Országos Tűzzománc Pályázata, az AMKA kézműves pályázatai, az Országos Kosárfonó Verseny, az Országos Textiles Konferencia, a Wanhua rajzpályázat, a Gyermekjóléti Alapítvány és az Országos Mécs László Irodalmi Társaság rajzpályázata, vagy az Orzágos Zománcművészeti Biennálé. A megszokott programokon kívül egy-egy izgalmas alkotásra, rekord kísérletre is sikerült az érdeklődőket bevonni, a házban tevékenykedő Sajómenti Népművészeti Egyesület tagjainak a segítségével.
A „MÁJUSFA-ÉLETFA” után, amire 33 ezer virágot és levelet készítettek papírból, egy „TOJÁSFA-ÉLETFA” megvalósítása következett a városlakók bevonásával. A fára 13200 db felkantározott piros tojás került, ami a város 55. születésnapi ajándéka mellett az összefogás fokmérője, mutatója is volt. A ház 25. évfordulója alkalmából 25 órás 25 műhelyes, óránkénti tevékenységváltással maratoni játszóházat csináltak.