A klímaváltozás ellen dolgoznak Kazincbarcikán
Új, a klímaváltozáshoz való alkalmazkodást célul kitűző mintaprojekt indul Kazincbarcikán. A LIFE-CLIMCOOP program nyitó sajtótájékoztatójának egyik előadója volt Klimon István alpolgármester augusztus 25-én a Miskolci Egyetemen.
A program célja olyan köz- és magánszféra közötti partnerség kialakítása, városi és vállalati együttműködés fejlesztése, tesztelése és terjesztése, amelynek során az érdekeltek kollektívan lépnek fel a helyi éghajlati kockázatok csökkentése érdekében.
A projekt Kazincbarcika és a BorsodChem Zrt. között jön létre konzorciumi partnerekkel kiegészülve, a Miskolci Egyetem koordinálásával. Közös alkalmazkodási klímastratégiát készítenek, amely az éghajlatváltozás sérülékenységének vizsgálatán alapul. Elkészül egy módszertani útmutató, valamint egy online alkalmazkodási jó gyakorlat gyűjtemény, amelyek elősegítik majd más önkormányzatok és ipari vállalatok későbbi ezirányú kooperációját.
– Nagyon sokszor volt városunk a híradásokban azzal kapcsolatosan, hogy rossz a levegő minősége; akkor is szánkózhatnak nálunk a gyerekek, amikor az országban máshol nem esik a hó; a térségben sokszor van özönvízszerű esőzés. Kazincbarcika Város Önkormányzata eddig is mindent megtett annak érdekében, hogy az itt élők életminősége javuljon. A szállópor-koncentrációját stratégiai partnerünknek, a BorsodChem Zrt.-nek és a lakosság szilárd tüzelőanyag használata csökkentésének köszönhetően jelentősen sikerült már csökkenteni – mondta előadásában az alpolgármester, aki hozzátette, hogy az új projekten belül számos olyan beruházás valósulhat meg, amivel tovább növelhető az itt lakók életminősége. Többek között az eddig vezetékes, ivóvízminőségű vízzel való locsolást felválthatja a technológiai szürke, környezetre nem ártalmas vízzel való öntözés egy új berendezés létesítésével. Szintén javulást okoz majd, ha megépül az okospad, amelyen egy mohafal segítségével tiszta, friss levegőt szívhatnak az emberek.
Fotók: Zele Tímea
– A BorsodChem Zrt. és a város önkormányzata is örömmel fogadta azt a kormánydöntést, hogy a 26-os elkerülő út építése megkezdődhet, ezáltal jelentősen csökkentve a városon átmenő forgalmat és légyszennyeződést. Jó érzés, hogy a partnereinkkel együtt valóban tudunk tenni a jövőnkért, és kézzelfoghatóan le tudjuk szorítani a klímaváltozás hatásait itt helyben, ezáltal hozzájárulva a globális probléma megoldásához – fejtette ki a városvezető.
Kazincbarcika és a BorsodChem Zrt. együttműködési mechanizmusokat dolgoz ki és működtet az éghajlatváltozással kapcsolatos intézkedések előmozdítására. Az éghajlatváltozási platformot koordináló szervként hozzák létre, a klímatudatosság és a tudásbázis növelése érdekében jövőkutató csoportot, valamint egy egyedülálló klímaalapot indítanak a helyi kis léptékű, olcsó adaptációs intézkedések támogatására.
A kezdeményezés csaknem hárommillió eurós költségének több mint felét az Európai Unió finanszírozza a LIFE-CLIMCOOP program keretében.
A LIFE-CLIMCOOP LIFE19 CCA/HU/001320 számú projekt az Európai Unió LIFE programjának támogatásával valósul meg.