Becsengettek - Hagyományos módon indult a 2020/2021-es tanév
Szeptember elsején ismét hagyományos módon, mégis rendhagyóan indult el a 2020/2021-es tanév a kazincbarcikai oktatási intézményekben. A középiskolákban, az általános iskolákban és a város óvodáiban is nagy hangsúlyt fektetnek a koronavírus-járvány megelőzésére, és a gyermekek védelmére. Minden intézményben felkészültek az esetleges járványügyi helyzetből fakadó nehézségekre, megtették a megfelelő óvintézkedéseket a megelőzésre.
Gyermekzsivajjal teltek meg az óvódák csoportszobái, hiszen elindult a tanév. Az intézményekben folyamatos a takarítás, kézfertőtlenítés, és a gyermekek gyakori kézmosása. Az intézményekben igyekeznek minden, a koronavírus megelőzésével kapcsolatos protokollszabályt, tanácsot betartani, és kérik a szülőket is erre. A szülőknek az intézményekben kötelező a maszk viselése, illetve a kézfertőtlenítő használata. A gyermeket egy szülő kísérheti be az óvodába, és őket is kérik arra, hogy a lehető legkevesebb időt töltsék az épületen belül. Az Angyalkert Görögkatolikus Óvodában idén összesen 85 gyermek, ebből 10 kiscsoportos, az Eszterlánc Református Óvodában összesen 79 óvodás, ebből 18 kiscsoportos, a Kazincbarcikai Összevont Óvodákban pedig a fertőtlenítő nagytakarítást követően, elsején összesen 798 gyermek, ebből 223 kiscsoportos apróság kezdte el az óvodai éveit.
Szeptember elsején az általános iskolákban is becsengettek. A Kazincbarcikai Pollack Mihály Általános Iskolában, az Ádám Jenő Tagiskolában, az Árpád Fejedelem Tagiskolában, a Gárdonyi Géza Tagiskolában, a Kazinczy Ferenc Tagiskolában, és a Dózsa György Tagiskolában összesen 1980 fő kezdte el az idei tanévet, ebből 271 fő az első osztályos diák. A Csillagfürt EGYMI kazincbarcikai iskolájában összesen 68-an, újként pedig 10-en indították az idei évet. Az Irinyi János Református Oktatási Központ Tompa Mihály Általános Iskolájában összesen 403 fő, ebből 55 első osztályos tanuló kezdte a tanévet.
Amennyiben bármely intézményen belül felmerül a fertőzöttség gyanúja, az érintett személyt, vagy személyeket elkülönítik. Az iskolaorvost, valamint tanuló esetében a szülőt értesítik a gyanú fennállásáról. Amíg a tanulót a szülő nem tudja hazavinni, felügyeletét ellátják. Ha a fertőzés gyanúja iskolán kívül merül fel, a szülő kötelessége erről értesíteni az intézményt. Házi karanténba kerülés esetén a tanuló hiányzását igazoltnak minősítik. Igazolt fertőzés esetén, csak akkor mehet a tanuló újra iskolába, ha a háziorvosa kiadja a veszélyeztetés megszűnéséről szóló igazolást. A betegség fennállásának időszakában, a tanuló a pedagógusokkal egyeztetett kapcsolattartási formában vesz részt az oktatási folyamatban.
Szeptember elsején kedden kezdték el az idei tanévet a város középiskolás tanulói. Az idei év bár hagyományos munkarenddel, de mégis rendhagyó módon kezdődött. A COVID-19 vírus miatt az EMMI 2020. augusztus 22-én megjelent intézkedési terve szerint a középiskolákban is számos új szabályt kell betartaniuk a diákoknak, tanároknak, és a szülőknek egyaránt. Ezek közül a legfontosabb, hogy amennyiben a tanuló vagy dolgozó COVID tüneteit mutatja, köteles azonnal jelezni az iskolának és otthon maradni. Az iskolák épületébe a belépés kizárólag a főbejáratokon történik, és az ott elhelyezett fertőtlenítők használata kötelező. Minden iskolába belépő köteles maszkot magánál tartani, és az előírt helyzetekben viselni. A közvetlen fizikai kontaktust el kell kerülni, amennyiben a folyosón lehetséges, megfelelő távolságot kell tartani, és ha nagyobb tömeg van, a maszkot fel kell venni. Ezekkel az új protokollokkal az Ózdi Szakképzési Centrum Surányi Endre Szakgimnáziuma, Szakközépiskolája és Kollégiumában összesen 698 tanuló, az Irinyi János Református Oktatási Központban 783 tanuló, a Szalézi Szent Ferenc Gimnáziumban 365 tanuló, a Deák Ferenc Szakképző Iskolája és Művészeti Szakgimnáziumában 414 tanuló, a Don Bosco Általános Iskola, Szakiskola, Középiskola és Kollégiumban pedig 380 tanuló kezdte meg az évet.