600 milliós beruházás az ipari parkban
Számos új munkahely jöhet létre annak a beruházásnak köszönhetően, amelyet a kazincbarcikai székhelyű megújuló energiarendszerek telepítésével, az ehhez kapcsolódó tartószerkezetek gyártásával és kereskedelmével, valamint okosházak kivitelezésével foglalkozó Green Plan Energy Kft. tervez a Barcikai Ipari Parkban az elkövetkező időszakban.
Az önkormányzat és a cég hatékony együttműködése révén tavaly szeptemberben Szitka Péter polgármester és Plachy László, a kft. ügyvezető igazgatója jelentették be közös sajtótájékoztatójukon, hogy a cég új építésű okosotthonokkal, és egy minden ízében 21. századi 63 lakásos belvárosi társasházzal pezsdítené fel Kazincbarcika ingatlanpiacát.
– Az elkövetkező évben a cég a belvárosi Mátyás király út területén lévő egykori lengyel piac területén készül az energiatakarékos társasházak építésére. A Barcikai Ipari Parkban történő fejlesztésük pedig mérföldkőnek számít városunkban – mondta Szitka Péter polgármester.
A Green Plan Energy Kft. a tavaly májusban, az önkormányzattal megkötött bérleti szerződés szerint az ipari parkban mintegy három hektár alapterületű ingatlanon, 2-2,5 milliárd forintos beruházást kíván megvalósítani két ütemben. A következő két évben egy logisztikai központot, valamint egy új gyárcsarnokot kezdenek építeni.
A Green Plan Energy Kft. a tavaly májusban, az önkormányzattal megkötött bérleti szerződés szerint az ipari parkban mintegy három hektár alapterületű ingatlanon, 2-2,5 milliárd forintos beruházást kíván megvalósítani két ütemben. A következő két évben egy logisztikai központot, valamint egy új gyárcsarnokot kezdenek építeni.
Szeptember 18-án a cég kazincbarcikai székhelyén vehette át a cég ügyvezető igazgatója, Plachy László a Magyar Állam 282 millió forintos versenyképességnövelő támogatását igazoló dokumentumot Szíjjártó Pétertől, a külgazdasági és külügyminisztertől.
Plachy László kiemelte, hogy az 593 millió forintos fejlesztés célja évi 1 millió darab napelem táblát tartó és rögzítő elem gyártása. A beruházás keretében Kazincbarcikán a meglévő gyártócsarnokba kerülne a két különböző lemezvastagság és szélesség megmunkálására alkalmas hengerelt lemezmegmunkáló préselő, sajtoló, stancoló gépsor.
A fejlesztésnek, valamint a kapacitásbővítésnek köszönhetően már 2021 júniusától akár 60 új munkahely is létesülhet a cég életében. A kiemelt beruházás megvalósulásával, ezen felül a következő két évtizedben újabb 150 fő kaphat munkát.
– A világgazdaságból csak negatív hírek jönnek, gyárbezárások, elbocsátások, csődök. Ehhez, képest itt állunk Kazincbarcikán és egy rendkívül innovatív beruházásról beszélhetünk – emelte ki Szíjjártó Péter az ünnepélyes átadón. Hozzátette, hogy a világjárvány miatt bizonyos fontos kérdésekre kevesebb figyelem szegeződött az elmúlt időszakban, így van ez a klímacélokkal és a környezetvédelemmel kapcsolatban is, holott a jövőért viselt felelősségnek az egyik legfontosabb szegmense.
– Nekünk feltett célunk az, hogy 2030-ra a magyar villamosenergia termelés 90%-a széndioxidmentes legyen. Ezt kétféleképpen lehet elérni. Először is nukleáris energiával, illetőleg napenergiával. A napenergia vonatkozásában szükségünk van olyan új technológiákra, amelyek versenyképessé tudják tenni a magyar napenergia-szektort. Ma egy olyan vállalat beruházását jelenthetjük be és ünnepelhetjük itt közösen, amely a lehető legnehezebb gazdasági korszakban is a teljes magyar napenergia-szektor jövőbeni versenyképessége szempontjából meghatározó technológiai fejlesztést, illetve technológiai beruházást hajt végre. Ez az innováció, amit ez a vállalat most ide behoz, 20%-kal növeli a napenergia-cellák energiatermelését. Most ezzel a beruházással, ezeket a korábban külföldről beszerzett eszközöket, itthon Magyarországon fogjuk tudni előállítani – mondta el a miniszter.
Demeter Zoltán a térség országgyűlési képviselője köszönetét fejezte ki a cég vezetésének, valamint kollektívájának, hogy munkájukkal támogatják a kormány ez irányú gazdasági modelljét
– Úgy gondolom, hogy van valami jelképes abban, hogy a cég megújuló energiával foglalkozik. A hagyományos energiahordozókra, főleg a kőszén kitermelésére épült fel valamikor ez az észak-borsodi iparvidék, köztük Kazincbarcikai is. Ma azonban már látható, hogy új utakat kell keresni, a hagyományos energiahordozók véges készletekkel bírnak. A megújuló gazdaság, az megújuló energiát és szemléletet kíván – tette hozzá a képviselő.