30 éves a Barcikai Históriás
Idén ünnepli a harmincadik évfordulóját a Barcikai Históriás helytörténeti magazin. A neves alkalomból Takács Zsolt főszerkesztő emlékezett vissza az elmúlt három évtizedre.
1990 novemberének egyik hűvös, esős napján a Budapestről Kazincbarcikára tartó buszjárat, alighogy elhagyta a fővárost, lerobbant. A helyette indított másik busz egyórás késéssel érkezett meg a célállomásra. Valószínűleg egyik utas sem felejtődött a lerobbant közlekedési eszközön, ám egy fontos csomag igen: a Barcikai Históriás várva várt első száma így csak a másnapi járattal juthatott el városunkba. Persze attól, hogy a pályaudvarra megérkezett, még nem került az olvasókhoz, azt „teríteni” is kellett, így hát az alapító-főszerkesztő, Takács István helyi buszjáratokra szállva maga hordta szét az árusítást vállaló boltokba. De ahogy a későbbiekben sok más mindenben, egyszer a terjesztésben is akadt különleges segítség. A buszpályaudvar közelében intézkedő rendőrök felfigyeltek arra, hogy valaki gyanús csomagokat pakol le egy távolsági járatról, ám amint megtudták, miről van szó, rendőrautójukat postakocsivá alakítva sorra járták a megadott címeket – gyaníthatóan pillanatnyi riadalmat keltve az üzletekben tartózkodókban… Ennyit a terjesztés – ma már bizonyára hihetetlen – hőskoráról.
A Barcikai Históriás 1991-től 1993-ig negyedévenként, majd 2000-ig évente jelent meg, olykor 100 oldalas kiadványként is. Az évek során a lapban publikálók köre is egyre bővült, de már a kezdetektől maga mellett tudhatott olyan állandó munkatársakat, mint Bagi Aranka, Széplaki Kálmán, vagy a helytörténeti újságot grafikáival gazdagító Mezey Istvánt.
Az ezredforduló után a lap életében egy hosszú szünet következett, amely időszak alatt azonban olyan mennyiségű képi és írásos dokumentumokat és értékes új információkat sikerült összegyűjteni, hogy a folytatás nem is volt kérdéses: akár önmagukban, akár újraírva vagy kiegészítve Kazincbarcika történetét, mindezeket közkinccsé kell tenni. 2014-ben útjára indult a megújult Barcikai Históriás – egy autóbuszhoz képest mindenképpen – korszerűbb hírszállító eszközön, vagyis az interneten. Az új cikkek között, a sok érdekes téma mellett, az olvasó például Kazincbarcika régi utcáin bolyongva megismerkedhet a városunkat egykor átszelő kisvasutak történetével, pontos nyomvonalával, betekintést nyerhet az egykori Mazsola vagy Napfény életébe, a város első iskolájába, régi rockzenei életébe vagy néptáncos hagyományaiba, megtudhatja, miért különlegesek a szobraink, sőt még azt is, jártak-e a 60-as években nyugati kémek (bálnának álcázva magukat) a településen…
A helytörténeti újság utolsó papíralapú száma „Vélemények a Barcikai Históriásról – Válogatás a tíz év postájából” címmel egy összeállítást tett közzé, melyben idézi a BVK volt vezérigazgatójának, Körtvélyes Istvánnak a gondolatait: „…a régi múltról keveset tudtam. Így külön élmény volt számomra a Históriás várostörténeti része. Tehát a városnak nem csak jelene, jövője, hanem tiszteletre méltó múltja is van.” Ezt a múltat tárja fel és mutatja be sokszínűen a továbbiakban is a Barcikai Históriás online változata is.
Indexkép: Mezey István