Egressy Bénire emlékeztek
Egressy Béni 1814. április 21–én született Sajókazincon. Születésének 207. évfordulója alkalmából Szitka Péter polgármester és Klimon István alpolgármester koszorút helyezett el az őt ábrázoló mellszobornál.
kapcsolódó galéria
A koronavírus-járvány terjedésének megelőzése miatt idén is elmaradt a hagyományos ünnepi műsor a Kazincbarcika-Alsói Református Egyházközség Templomának udvarán. Megemlékezésül a városvezetők koszorút helyeztek el Egressy Béni mellszobránál a Fő téren.
Egressy Béni Egresi Galambos Benjámin néven született 1814. április 21-én Sajókazincon, Kazincbarcika egyik elődtelepülésén. Születési helye sokáig vitatott volt, a huszadik század elején megjelenő általános lexikonokban ma is olvashatjuk, hogy Sajólászlófalva került feltüntetésre. Ez valószínűleg annak köszönhető, hogy a család Béni születése után alig két év múlva elköltözött a településről. Édesapja református lelkészként tevékenykedett Sajókazinc templomában, a család emlékét ma is őrzi és ápolja a templom és a gyülekezet. Ebben a templomban fellelhető anyakönyvben megtalálható keresztlevele, mely alapján az 1970-es években sikerült bebizonyítani pontos születési helyét. Gyermekkorában sokat énekelt neki egy cselédlány. Bátyja színész volt, így ő is megpróbálkozott ezzel a mesterséggel. Egy olasz tanulmányút után színdarabokat és operaszövegeket fordít, dalokat kezd komponálni. 1843-ban 20 arannyal jutalmazzák Vörösmarty Mihály Szózat c. költeményének megzenésítéséért. 1848 szeptemberében katonának áll – hadnagy lesz – majd a kápolnai csatában megsebesül. Ezután főhadnagyi rangot kap és Komáromban Klapka György tábornok zenekari igazgatóvá nevezi ki. Megkomponálja a Klapka-indulót. Operákhoz ír szövegkönyveket, Erkel Ferenc Báthori Mária c. és Hunyadi László c. operájához, majd átdolgozza Katona József Bánk bán c. színművét.
Kéziratainak egy részét és a színdarabok, opera előadások plakátjait az Országos Széchenyi Könyvtárban őrzik, melyekből néhány másolat megtalálható a kazincbarcikai Egressy Béni Városi Könyvtárban.
1851. július 17-én Budapesten halt meg, a Kerepesi úti temető művészparcellájában temették el, később egy másik parcellába helyezték hamvait. 1994-ben új síremléket kapott.
Emlékét több településen iskolák, zeneiskolák és kulturális intézmények őrzik. Kazincbarcikán található mellszobra Nagy István János alkotása.