IBC-tartályokra pályázhatnak a kazincbarcikaiak
Kazincbarcika Város Önkormányzata a LIFE19 CCA/HU/001320 – LIFE-CLIMCOOP VÁROSOK ÉS HELYI VÁLLALATOK EGYÜTTMŰKÖDÉSE A KLÍMAADAPTÁCIÓÉRT című projekt keretein belül nyilvános pályázatot hirdet kazincbarcikai lakhellyel, tartózkodási hellyel rendelkező magánszemélyek számára, IBC-tartályok újrahasznosítására esővíz gyűjtése és öntözéshez való használata céljából.
A beérkezett anyagokat a Kazincbarcikai Polgármesteri Hivatal és a BorsodChem Zrt. közösen bírálja el, a benyújtási sorrend és a rendelkezésre álló IBC-tartály darabszámának figyelembevételével.
A pályázatok elbírálásának határideje 2023. április 21. Az eredményről a pályázók elektronikus értesítést kapnak.
A pályázat részletei, annak leírása és a kitöltendő adatlap itt érhető el.
Csapadékvíz, a fenntartható jövő
A Life projekt egyik legfontosabb alapelve a fenntartható jövő. A városvezetés Kazincbarcikán — ugyanúgy mint Európában, illetve más országokban — azzal a problémával szembesült, hogy az időjárás-változásnak köszönhetően egyre több az aszályos időszak. Ezért Kazincbarcika Város Önkormányzata a Miskolci Egyetemmel, mint konzorciumvezetővel, illetve további együttműködő partnerekkel és a BorsodChem Zrt.-vel sikeres pályázatot nyújtott be a Life projektre. Klimon István, Kazincbarcika alpolgármestere szerint ennek legfontosabb része a BorsodChem Zrt.-n belül az, hogy a technológiai vizet, vagyis a szürkevizet újrahasznosítják, az újrahasznosított vizet pedig nemcsak a vállalat, de Kazincbarcika Város Önkormányzata is felhasználná, öntözés céljából.
„Ezt továbbgondolva szeretnénk a lakosságot arra ösztönözni hogy a helyben keletkező csapadékvizet tartsák helyben. Napjainkban a családi házban élők közül egyre többen vezetik ki a tetőről lehulló csapadékot a portájukon kívülre, az utcai csapadékvíz-elvezető rendszerbe. Ez nemcsak szabálytalan, de káros is, hiszen a vizek hamarabb elhagyják az ingatlant, nem szikkadnak el, nem tartják nedvesen a földet, a talajvíz szintje sokkal gyorsabban csökken, illetve nem tud visszapótlódni, valamint a kertben található növények is sokkal több locsolást igényelnek. Ellenben, ha helyben tartanák a lakosok ezeket a vizeket, akkor nem száradna olyan gyorsan ki a talaj — ismertette a csapadékvíz felhasználásának fontosságát Klimon István alpolgármester.”
Kazincbarcika Város Önkormányzata és a BorsodChem Zrt. korábban úgy döntött, hogy fölajánlja a technológiájukban már nem használt, illetve sosem használt IBC-tartályokat öntözési célra a lakosság számára pályázat keretein belül. Most egy újabb forduló következik: a lakosság ismét igényt nyújthat be tartályokra.
A csapadékvíz előnye
A csapadékvíz sokkal értékesebb a hálózati víznél, hiszen lágyvíz. Nincs klórtartalma, tehát öntözésre jobban használható, és a növények szempontjából is ez a legmegfelelőbb vízforrás.