A mentők napját ünnepelték Kazincbarcikán
1887. május 10-én kezdte meg szolgálatát a Budapesti Önkéntes Mentő Egyesület. Ezt a napot később a mentők születésnapjává nyilvánították. Az életmentésben élenjáró orvosoknak, mentősöknek, egészségügyi dolgozóknak ekkor kitüntetéseket adnak át, ahogyan tette ezt idén is Kazincbarcika városvezetése.
kapcsolódó galéria
Az elmúlt 1 évben a kazincbarcikai mentők 93,6 százalékban tudták tartani azt, hogy 15 percen belül kiértek a helyszínre egy-egy riasztást követően. Munkájuk és eredményességük kiemelendő — hangzott el a mentők napja alkalmából rendezett helyi ünnepségen. Csala András, a Kazincbarcikai Mentőállomás vezetője emlékeztetett: 60 éve működik mentőállomás Kazincbarcikán.
„Szeretném tiszteletemet kifejezni az elődeink előtt, akik szakmai odaadásukkal, áldozatos munkájukkal kövezték ki az utat, amin most járunk — fogalmazott Csile András.”
A Kazincbarcikai Mentőállomáson szolgálatot teljesítő bajtársakat idén is egy meghitt, barátságos és kötetlen találkozóra hívta a városvezetés. 2023-ban polgármesteri elismerő oklevelet vehetett át Szitka Pétertől Balázs István mentőápoló.
Balázs István 2007-ben állt szolgálatba az Országos Mentőszolgálatnál először Esztergomban, majd 2012-től Kazincbarcikán. Méltatása szerint alázatos, rátermett szakember, aki az esetkocsik oszlopos tagja.
„A mentőknél nincsenek egyforma napok, nincsenek egyforma feladatok. Minden napunk más, talán ezért is szeretem ezt a munkát, ami változatos. Bár mindig megtalálnak a nehéz esetek, de vannak sikerélmények is — mondta Balázs István.”
Klimon István alpolgármester ünnepi beszédében köszönetét fejezte ki a kazincbarcikai mentőknek, hiszen — ahogyan fogalmazott — éppen azt a fiatalosságot testesítik meg innovációval ötvözve, amelyet maga a színes város, Kazincbarcika is.
„A mentőkre folyamatosan és mindig szükség van, újabb és újabb szituációkban kell helytállniuk. Közben a környezet és az esetek változnak, ettől új számukra mindig a feladat — közölte Klimon István alpolgármester.”
Mentősnek lenni egy életreszóló hivatás. A szolgálat a bajbajutott embertársak megsegítését tűzte zászlajára, amely rengeteg odaadást és önfeláldozást kíván a feladatot gyakorlók számára.