LIFE-CLIMCOOP — esővízgyűjtő tartályokat kaptak a sikeres pályázók
Egy különleges szennyvíztisztító berendezés prototípusát helyezte üzembe a BorsodChem Zrt. A rendszer a szennyező anyagot tartalmazó vizet tisztítja, újrafelhasználási céllal. Többek között ezt is bemutatták a Life-CLIMCOOP projekt keretében, ahol a korábban pályázó kazincbarcikai lakosok átvehették azokat az IBC-tartályokat, amelyekkel esővizet fognak gyűjteni otthonaikban.
kapcsolódó galéria
Rendezvény dátuma: 2023. május 10.
LIFE - CLIMCOOP projekt — workshop, tartályátadó
„Vállalati vízgazdálkodás klímaadaptációs szemmel" címmel rendeztek workshopot a BorsodChem Zrt.-ben, a LIFE-CLIMCOOP projekt részeként. A résztvevők a fenntartható vízhasználatról és vízlábnyom-számításról hallhattak előadásokat.
„Felismertük, hogy az éghajlatváltozásnak súlyos hatásai vannak és lehetnek, amelyek azonnali intézkedéseket követelnek. A múlt nyáron tapasztalt aszály és vízhiány ékes bizonyítéka volt annak, hogy a víztakarékosság érdekében nemcsak az ipari vállalatoknak, hanem a lakosságnak is komoly lépéseket kell tennie — fogalmazott Varga Béla, a BorsodChem Zrt. HR és kommunikációs igazgatója.”
A szennyvíztisztító prototípust a BorsodChemben helyezték üzembe. Az egyedileg gyártott víztisztító berendezés segítségével a szennyezőanyagokat tartalmazó vizek is megtisztíthatóak, újrafelhasználási céllal. A prototípus vegyszermentes és önregeneráló megoldása lehetővé teszi a technológiai víz gazdaságos visszaforgatását, ezáltal csökkentve az üzemeléshez szükséges vízkivételt. Röszkei Norbert, a LIFE-CLIMCOOP projektvezetője közölte: ez egy egyedülálló prototípus, egy szennyvíztisztító berendezés, amelynek segítségével a víz felhasználása jelentősen csökkenteni tudja a cég.
„Kazincbarcikán vannak más jellegű problémák is a klímaváltozásból adódóan. A városban rengeteg hősziget van, és bár a városvezetés örvendetesen zöldíti a várost, ám az épületek adottsága miatt jelentős problémát okoznak a nyári hőségek. Ezen kívül a villámárvizek, és a földrajzi adottságból adódó nagyobb esők is veszélyt jelentenek a városra a Tardona-patakon keresztül. Ezekre keres megoldást a LIFE-CLIMCOOP fásítással, rönkgátak építésével és sok más projekttel — ismertette Röszkei Norbert.”
A Borsodchem Zrt. és Kazincbarcika városa márciusban pályázatot írt ki a LIFE-projekt keretében a lakosság számára. Ezúttal 30 IBC-tartályt adtak át a sikeres pályázóknak, plusz 8 darabot pedig a város óvodáinak és bölcsődéinek — jelentette be Klimon István alpolgármester.
„A lakosságnak abból a célból osztjuk ki, hogy telkükön, a közvetlen környezetükben képződő csapadékot összegyűjthessék, amit aztán aszályos időszakban locsolásra használhatnak. Innentől kezdve nem kell az ivóvízbázist és saját pénztárcájukat sem terhelni azzal, hogy a hálózati ivóvízzel locsolnak, hanem immáron a növények számára legegészségesebb csapadékvíz lesz az, amivel a növényeiket öntözik — nyilatkozta Klimon István.”
Kazincbarcika egyéb fenntarthatósági intézkedéseket is tervez beépíteni a mindennapokba. A város zöldszemléletének elmélyítéséhez hamarosan indul a Fogadj örökbe egy fát program, valamint már zajlik az óvodákban és a bölcsődékben is a gyerekek szemléletformálása akár a szelektív hulladékgyűjtés bevezetésével, akár pedig a csapadékvíz felhasználásával.