Mindent a fakivágásokról
A kazincbarcikaiakat kiemelten foglalkoztatja városunk fáinak sorsa. Bár településünk rendkívül sok zöldfelülettel rendelkezik országos szinten is, de a koros fák, amelyek életútjuk végére értek, sokszor okoznak problémát, ráadásul balesetveszélyesek. Hogy mi a hivatalos útja a fák kivágásának, és milyen szabályok vonatkoznak az újraültetésükre, ezt járjuk körbe cikkünkben.
A fák állapota
Kazincbarcikán folyamatos és rendszeres a fák állapotának vizsgálata. Ezek során derül fény azok esetleges veszélyességére, illetve az élettartamuk eléréséhez kapcsolódó cseréjükre.
Városunkban az első fákat az 50-es, 60-as években ültették, így mára nagymennyiségű elöregedett állomány található. A szakemberek ezért folyamatos megújítás mellett végzik a zöld környezet megőrzését és a fás szárú növények kezelését, gondozását.
A fakivágások jogszabályi háttere
Amennyiben szükséges a fák kivágása, hatósági eljárás kapcsolódik hozzá, amelyhez a döntéshozó szervek engedélye szükséges.
❋ Veszélyes közterületi fák esetében a jegyző.
❋ Közterületi nem veszélyes, de kivágandó fák, illetve önkormányzati tulajdonú ingatlanon bármely fa kivágásakor a Városfejlesztési Bizottság.
❋ Fejlesztési területeken pedig a polgármester.
De a fakivágások jogszabályi hátteréhez hozzátartozik, hogy Kazincbarcika Város Önkormányzata a magasabb rendű jogszabályokat minden esetben betartja, ilyen pl.
a fás szárú növények védelméről szóló rendelet.
Bejelentések
Kazincbarcika Város Önkormányzata egyre gyakrabban kap lakossági bejelentéseket a közterületi fák veszélyessé válásról, vagy fiatalító vágás/metszés elvégzéséről. Ezt az engedélyezést követően a BARCIKA PARK Nonprofit Kft. munkatársai vagy alvállalkozói végzik el ütemezetten, a városban elvégzendő feladataikkal összhangba hozva.
Fásítás önszorgalomból
A jó szándék és a tenni akarás — a minél nagyobb zöldfelület eléréséért — dicsérendő, de egyeztetést igényel a szakma részéről. Alkalmasint a lakosság önhatalmúlag is telepít fákat a közterületekre, de egyáltalán nem biztos, hogy az adott fajta a környezetbe illik, de az is előfordul, hogy mérete, tulajdonsága vagy kora miatt ki kell vágni. Az ilyen esetek elkerülése érdekében Kazincbarcika Város Önkormányzata azt kéri a segítő szándékú lakosoktól, hogy az ültetendő fával kapcsolatban minden esetben egyeztessenek a Városüzemeltetési Osztállyal és/vagy a főépítésszel, hiszen az ültetés érinthet közműveket, fejlesztéseket vagy városgondozási feladatokat.
Közös érdekünk zöld városunk léte
A szép fás szárú növényekkel is ellátott zöldövezetek minőségi megújítása Kazincbarcikán elemi érdek, és fontos célja a városnak, ezért mindenki együttműködése szükséges hozzá.
Új programként indult el a „Fogadj örökbe egy fát!” kampány, amelybe Kazincbarcika Város Önkormányzata várja a csatlakozni szándékozó, a városért kézzel foghatóan és felelősen is tenni akaró lakosokat. A program az ültetett fák megóvására és gondozására fogadja a jelentkezőket, hogy még élhetőbbé, zöldebbé és szebbé váljon városunk az itt élők közös összefogásával.