Együttműködés a fenntartható jövőért
Egy fontos együttműködés született a Miskolci Egyetem, a Sajó-Bódva Völgye és Környéke Hulladékgazdálkodási Önkormányzati Társulás, valamint a Zöld Völgy Nonprofit Kft. között. A három fél elkötelezett abban, hogy a szemléletformálás és a fenntarthatóság erősítése érdekében közösen tegyenek konkrét lépéseket térségünkben, így Kazincbarcikán is.
kapcsolódó galéria
Rendezvény dátuma: 2023. június 27.
Együttműködési megállapodás aláírása a fenntarthatóság jegyében
A ZV Zöld Völgy Nonprofit Kft. sajókazai telephelyén nemcsak hulladéklerakó, hanem szelektív hulladékválogató is működik. Ide érkeznek azok a hulladékok a térségből, amelyek visszakerülhetnek a körforgásba, és újrahasznosításukat követően nyersanyagként akár papír, akár ruházat készülhet belőlük. A társaság számára rendkívül fontos a fenntarthatóságról való komplex gondolkodás — többek között erről is beszélt az együttműködési aláírási ceremónián Sztupák Péter, a cég ügyvezetője.
„Az elmúlt időszak talán egyik legnehezebb dolga nekünk az alkalmazkodás volt. Két-három évente mindig egy új hulladékgazdálkodási iránynak kellett megfelelni, ám most azzal, hogy a MOL elnyerte a 35 évre szóló, évi 4-5 millió tonna hulladék kezelésére vonatkozó magyarországi hulladékkoncessziót, várhatóan egy hosszútávon is kiszámíthatóbb időszak következik. Ez nemcsak a Zöld Völgy, hanem a Miskolci Egyetem számára is előnyös lesz” — fogalmazott Sztupák Péter.
A ZV Zöld Völgy Nonprofit Kft. 140 településen végez hulladékgazdálkodási, -szállítási és -feloldozási tevékenységet. A cég az egyik meghatározó partnere annak a hármas együttműködésnek, amelyet a Miskolci Egyetem Műszaki Földtudományi Karával, valamint a Sajó-Bódva Völgye és Környéke Hulladékgazdálkodási Önkormányzati Társulással közösen kötöttek, majd írtak alá képviselőik.
Az együttműködés a fenntartható fejlődést szolgálja mindhárom partner részéről. A Miskolci Egyetem kiemelten erősíti ennek oktatási-kutatási lábát, hiszen a szemléletformálást gyerekkorban kell elkezdeni. Prof. Dr. Mucsi Gábor, a Miskolci Egyetem Műszaki Földtudományi Karának dékánja hangsúlyozta: a tudatosítás, miszerint a szelektív hulladékgyűjtéssel különböző iparágak alapanyagigényei szolgálhatók ki, az első lépés a fenntarthatóság érdekében.
„A Miskolci Egyetem számos olyan unikális képzéssel rendelkezik, amely ennek a szakterületnek az előmenetelét szolgálja. Nemcsak a térségben, hanem a világ minden táján dolgoznak az egyetemen végzett mérnökök. Kiemelendő a környezetmérnök képzést, amely elérhető alapkép- és mesterképzésként is egyaránt. A hulladékgazdálkodás területén pedig — hulladékfeldolgozási területen — egyedülálló a Miskolci Egyetem az országban. Ezzel talán kicsit meg is előztük a korunkat, hiszen a következő évtizedek arról fognak szólni, hogy ki, hogyan tudja a hulladékot megfelelően hasznosítani úgy, hogy abból értékes nyersanyagot vagy energiát tudjon kinyerni” — fogalmazott Prof. Dr. Mucsi Gábor.
Az együttműködési megállapodás harmadik partnere, a Sajó-Bódva Völgye és Környéke Hulladékgazdálkodási Önkormányzati Társulás. Csatlakozásával 140 településen indulhat meg a fenntartható fejlődés előremozdítása. Szitka Péter elnök szerint ebben a projektben hangsúlyosan jelenik meg az eddigi együttgondolkodás és tervezés a hulladékgazdálkodás kérdéseiben.
„Rengeteg lehetőségünk van mostantól arra, hogy előmozdítsuk térségi szinten is a komplex zöldgondolkodást. Ennek eleme lehet egymás népszerűsítése, a különböző innovatív elképzelések megvalósítása, de például az egyetem munkáját is segítheti a társulás akár helyszínként is, mint ahogyan a társulás munkáját szakmailag a campus is. Ez az aláírás most megteremtette az alapot, hogy az elkövetkezendő időszakban virágzóvá tegyük az együttgondolkodást” — közölte Szitka Péter elnök.
Az együttműködés több terület bevonásával valósul meg a jövőben, nemcsak oktatás-képzési, hanem kommunikációs szinten is. Így több eseményen, programon is találkozhatnak majd a résztvevők akár a Zöld Völgy, akár a Miskolci Egyetem kitelepüléseivel és bemutatóival Kazincbarcikán és térségében.