Sütő Ágnes, a Kazincbarcikával egyidős Pro Urbe díjas tanár, sportszervező és író
Az augusztus 20-i képviselő-testületi ülésen Sütő Ágnes multitalentum lett a két Pro Urbe (“A Városért”) díjazott egyike. Nyugalmazott tanár és sportszervező, jelenleg jógaoktató, masszőr, életvezetési konzultáns. Nyugdíjas éveiben jelent meg könyve, a “Legyél tanuló az Élet iskolájában!” is.
„Nagy megtiszteltetés, hogy a város 10 év nyugdíj után is gondol rám és értékel” – vallotta Sütő Ágnes, aki aktív korúakat lepipáló intenzitással éli nyugdíjas éveit. „Ez a kitüntetés biztat, hogy tevékenységem sokaknak hasznos, így míg élek, folytatom.”
Ágnes büszke egészséges életmódkövet három összefüggő síkon: testin, lelkin és szellemin.
„Ha a lelkünk rendben van, a testünk is. Ezt az örömteli ráeszmélést adnám tovább. 40-45 évesen lettem tudatos. Addig ösztönösen a gyerekkori minták, családi és társadalmi elvárások hatottak rám. Tudatossággal kezdtem figyelni, hogyan is élem a mindennapjaimat, aztán a vonzás törvényével jöttek az új fordulatok. Arrafelé haladunk, mint a gondolataink — most nyugdíjasként is eszerint élek.”
„Amíg élnek, mozogjanak az emberek!”
Sütő Ágnes 6 és 19 éves kora között intenzíven ritmikus gimnasztikázott. Ez meghatározta az életét.
„A ritmikus gimnasztika nyomában testnevelő tanár lettem, amely 27 évig határozta meg az életem. Akkoriban csak az órákon sportoltam a gyerekekkel. Később sportszervezőként aktivizálódtam újra: futás, pilates és jóga közben éreztem meg ismét a mozgás jótékony hatását. A sport mindenre jó, például stresszoldásra. Az „egyedül futás" a gondolataimmal pedig relaxáció, meditáció számomra. A jógacsoportjaimnak is tanítom, hogy míg élnek, mozogjanak, mert ez meghatározza az életüket.”
Minden sport közül a jóga vált a legkiemelkedőbbé Sütő Ágnes mindennapjaiban.
„A spiritualitásom vitt el a jógához 25 éve, ami testre, lélekre és szellemre együtt hat, és időskorban sem megterhelő. Nagy örömömre az utóbbi 25 évben sokat élénkült a szabadidősport, így mindenkinek tudom javasolni, hogy próbálja megtalálni a saját mozgásformáját. A rendszeres mozgástól ugyanis jóval egészségesebb lesz az időskor.”
Azok az egészséges nyugdíjas évek
Sütő Ágnes friss ötlete megvalósítására készül. Az „egészséges nyugdíjas évek” című új program még csak fejben született meg, hogy segítse azokat, akik nyugdíj előtt állnak.
„Szeretném, hogy a leendő nyugdíjasok tudatosan készüljenek a változásra, és nyugdíjasként az első napot elégedetten, bátor kíváncsisággal éljék át. Készüljenek egészséggel, tevékenyen, anyagi előregondolkodással, és vegyék számba, hogy a családon túl milyen közösséghez tartoznának szívesen. Mindez kell az egészséges, boldog, derűs évekhez.”
Tanítani az iskolán túl…
Sütő Ágnesnek sportszervezőként tágult ki a világ a zárt iskolafalakon túl. A legfontosabb tanításnak a tudatosságot, a felelősséget és a sokmindent megalapozó önszeretetet tartja. Hiszi: ez utóbbi nélkül több a fájdalom és a félelem, valamint hogy a folyamatos fejlődés kulcsa az életünket végigható tanulás. Ehhez hűen Szupernagyi tanfolyamot is tartott már, hogy az idősebbek haladjanak a korral, és jól viszonyuljanak az unokákhoz.
Sütő Ágnes hisz az egyre jobb emberekben
Ágnes bár ma még nem tartja alapvetőnek az önismeretet, de bízik annak elterjedésében, és abban, hogy attól még több „jó ember” lesz.
„Szeretem az embereket és bízom bennük. Nekik is el kell fogadniuk egymást, hiszen a jóság mindenkiben ott van. A kezdő pedagógusoknak azt üzenem, hogy szeressék a gyerekeket, és fogadják el őket önmagukként. Napjainkban a tanároknak sem könnyű, miután rendszerbe kell helyezniük olyan gyerekeket is, akik nem illeszkednek bele. Külön tisztelet azoknak, akik az oktatáson túl nevelnek is, mert azt csak szeretettel és megértéssel lehet tenni.”
Kazincbarcika és Sütő Ágnes a kezdettől kortársak
Sütő Ágnes egyidős Kazincbarcikával. Ide született és a város ugyanúgy része, mint ő a városnak.
„Nagyon szeretek itt lakni. Lett volna lehetőségem elmenni, de maradtam, együtt nőttünk fel. Sokat köszönhetek ennek az egyre fejlődő kisvárosnak, és itt olyan kapcsolatok alakulhatnak ki, amelyek nagyvárosban kevésbé. Örülök, hogy Kazincbarcikán lettem nyugdíjas. Van még egy célom: szeretném, ha a várossal közösen ünnepelhetném a 100. születésnapomat!”