A legzöldebb Kolorfesztivál — környezettudatos gondolkodás
Az újrahasznosításnak és a szelektív hulladékgyűjtésnek köszönhetően idén kevesebb szemét gyűlt össze a Kolorfesztiválon. Míg tavaly körülbelül 2 és fél tonna kommunális hulladék keletkezett a rendezvényen, idén mindössze másfél tonna hulladék termelődött, ebből egy tonna volt kommunális hulladék. A résztvevők sikeresen bebizonyították, hogyan lehet élvezni a kulturális és szórakoztató programokat anélkül, hogy károsítanánk a természetet.
Az eddigi legzöldebb környezettudatossággal jelentkezett a 10. Kolorfesztivál. Idén először debütált az újratölthető repohár és először vált elérhetővé a szelektív hulladékgyűjtés a rendezvény közönsége és vendéglátói számára. A 240 és 1100 literes gyűjtőedények és információs táblák mellett szemléletformáló játékokkal, kézműves foglalkozásokkal igyekeztek felhívni a figyelmet a szervezők a környezet védelmére. Az eredmény önmagáért beszél — így értékelt Mida Gábor, a ZV Zöld Völgy Nonprofit Kft. kommunikációs vezetője.
„Mindösszesen körülbelül 1500 kilogramm hulladék keletkezett a teljes rendezvény időtartama alatt. Ebből nagyságrendileg egy tonna volt a kommunális hulladék, és 500 kg a szelektíven válogatott hulladék. Viszont fontos figyelembe venni, hogy a szelektív hulladék egy nagyon könnyű dolog, tehát egy könnyű frakcióról van szó, így aztán ez az 500 kg térfogatban jóval meghaladja az 1 000 kilogrammnyi kommunális hulladékot, vagyis mindenféleképpen nagyon jó eredmény” — fogalmazott a szakember.
Dr. Makkai Orsolya alpolgármester szerint a a 21. században már nemcsak lehetősége, hanem egyfajta kötelezettsége is egy városvezetésnek, egy intézményvezetésnek, hogy környezettudatosan éljen, fenntartható módon gondolkodjon, de mindezt csak lépésről lépésre lehet igazán jól megvalósítani. A városvezetés ezért döntött úgy, hogy fokozatosan építi be programjaiba a zöld tudatot, amelyhez partnerként csatlakozott a Zöld Völgy Nonprofit Kft., a Sajó-Bódva Völgye és Környéke Hulladékkezelési Önkormányzati Társulás, a Miskolci Egyetem és a Felelős Gasztrohős Alapítvány — hangsúlyozta az alpolgármester.
„Számos szakmai program, közös konzultációk, rendezvények vannak, amikben együttműködünk, és a fesztiválon is próbáltuk ezt erősíteni. Kazincbarcika a társulás bázistelepülése, irányító települése, a társulás elnöke Szitka Péter polgármester, és ő kezdeményezi mindig, hogy ezeket a rendezvényeket Kazincbarcikán és a térségben is meg tudjuk erősíteni, és megvalósulhassanak a rendezvényeknek azon részei, amelyek egyfajta tudatosságot, környezettudatosságot, szemléletformálást tudnak hozni” — mondta Dr. Makkai Orsolya.
Az alpolgármester hozzátette: szeretnénk majd kikérni a lakosság, valamint a rendezvények látogatóinak a véleményét azzal kapcsolatban, hogy milyen új szolgáltatásokat szeretnének látni a jövőben, illetve hogyan zöldítenék tovább a város programjait.