Bányásznapot ünnepeltek Kazincbarcikán
A Fő téri bányászszobornál tartott megemlékezést Kazincbarcika Város Önkormányzata és a Borsodi Bányászok Területi Tagozata. Az ünnepségen elhangzott: fontos a bányászhagyományok ápolása, hiszen egykor ez volt az ipari felemelkedés zászlóshajója.
kapcsolódó galéria
Rendezvény dátuma: 2023. szeptember 03.
Bányásznap - Egressy B. Művelődési Központ mellett
A Kazincbarcikai Kodály Zoltán Alapfokú Művészeti Iskola fúvószenekarának műsorával kezdődött az idei bányásznapi megemlékezés városunkban.
A bányásznapot 1951 óta szeptember első vasárnapján tartják hazánkban, az 1919. szeptember 6-án eldördült tatabányai csendőrsortűz áldozataira emlékezve. Kazincbarcika Város Önkormányzatának és a Borsodi Bányászok Területi Tagozatának ünnepségén ezúttal is szép számmal vettek részt még ma is élő egykori bányászok, azok hozzátartozói és városi szervezetek képviselői.
„Ma is élnek még közöttünk jó néhányan, akik a borsodi vagy a környékbeli bányákban dolgoztak. A bányászok ma is erős közösséget alkotnak, összeköti őket a közös múlt, a közös emlék. Nekünk ma is, ennyi év után is, egész életük végéig szükségük van erre a közösségre, egymás segítésére, biztatására, bátorítására" — fogalmazott ünnepi beszédében Pásztor László, a Kazincbarcikai Bányász Szakszervezet elnöke.
Pásztor László arról is beszélt még: a bányásznap évről évre összehozza a közösség tagjait nosztalgiázni, emlékezni és beszélgetni. Ez fontos, hiszen egy összetartó közösségről van szó, ahol fontos a bányászemlékek megőrzése és a hagyományok ápolása. Klimon István alpolgármester azt hangsúlyozta: hazánkban ugyanúgy, mint más országokban, a bányászat volt az ipari fejlődés zászlóshajója.
„Sorolhatnánk azokat az iparágakat, azokat a társadalom számára fontos elemeket, amelyek fejlődtek a bányászatnak köszönhetően. De elég csak Kazincbarcikára gondolni, elég csak a környező településekre: hogy hány helyen jöttek létre új és új települések azért, mert ott szénvagyon volt a mélyben. Ennek köszönhetően kicsi vagy nagyobb települések születtek, ahol megjelent az oktatás, megjelent minden, ami a társadalom fejlődéséhez szükséges” — erről is beszélt az ünneplőknek az alpolgármester.
A bányásznapi ünnepségen résztvevők az emlékezés virágait helyezték el a Fő téren található bányászszobornál, leróva kegyeletüket azon egykor élt bányászok előtt, akiknek köszönhetően a fejlődés bekövetkezett, illetve akik emberségükről tettek és tesznek tanúbizonyságot mind a mai napig összetartozásukkal, segítőkészségükkel és a bányászhagyományok ápolásával, életbetartásával.