Állj, szelektálj! — mozgalmas szemléletformáló program iskolásoknak
Állj, szelektálj! címmel indított környezettudatosságra nevelő programot a Sajó-Bódva Völgye és Környéke Önkormányzati Hulladékkezelési Társulás térségünk gyermekei számára. Céljuk minél többüket elérni egy mentorprogram és egy telephely-látogatás keretében, elültetve bennük a fenntarthatóság, illetve a környezet- és bolygóvédelem egyéni felelősségtudatát.
kapcsolódó galéria
Rendezvény dátuma: 2023. október 11.
Állj, szelektálj! – Zöldvölgy Hulladékkezelő Centrum
Többek között a Kazinczy Ferenc Tagiskola 2. és 5. osztályos diákjai vehettek részt a Zöld Völgy Nonprofit Kft. Sajókazai Hulladékkezelő Centrumába szervezett telephely-látogatáson, az “Állj, szelektálj!” szemléletformáló projekt részeként. A program egy környezettudatosságra nevelő film megtekintésével kezdődött számukra.
Az Állj, szelektálj! program a térség általános és középiskolásait szólítja meg. Egy-egy telephely-látogatási napon 80-100, összesen pedig mintegy 2000 diák ismerheti meg testközelből szemlélve a szelektív válogatást, valamint az újrahasznosítás és a komposztálás lényegét, elengedhetetlenségét.
Szitka Péter a több mint 140 települést érintő Sajó-Bódva Völgye és Környéke Önkormányzati Hulladékkezelési Társulás elnökeként azt mondta, hogy hosszú évek óta az a filozófiájuk, hogy a jövő generációját kell megtanítani a helyes hulladékgazdálkodásra:
„Ha saját hulladékkezelő centrumunk egy kvázi oktatóközponttá válik, az büszkeséggel tölt el minket. Fontos, hogy a pedagógusokat is felkészítsük oktatással-képzéssel, ami a teljes szelektív hulladékgyűjtés filozófiáját és a materiális lényegét elmagyarázza.”
A társulás által létrehozott saját tananyagokban maguk a pedagógusok adhatják át az iskolai oktatás keretei közé helyezve a hulladékgazdálkodás alapvető információit a diákoknak. Ez a program összesen 9000 gyereket érint. A telephelyek látogatásához pedig a társulás biztosítja a buszos utazást, hogy minél több iskola juthasson el a Sajókazai Hulladékkezelő Centrumba. Ott a hagyományos elemeken, mint például a kifejezetten erre a célra forgatott filmeken kívül szerepet kap az interaktivitás is: a társulás megbízásából készült tabletes alkalmazás, amelyen a gyerekek szórakozva tanulhatnak.
Azt is megtudtuk, hogy a társulás természetesen nemcsak a gyermekeket próbálja megszólítani a program keretében, hanem az érettebb generációkat is. Nekik szólnak az online felületek speciális tartalmai vagy a kihelyezett óriásplakátok, hirdetőtáblák. A nagyobb rendezvényeken pedig aktív részvétellel igyekeznek felhívni a figyelmet a szelektív hulladékgyűjtés és -kezelés nélkülözhetetlenségére.