Kézigránátok repültek a levegőben a Lobogók küzdelmén
Három kazincbarcikai és hat miskolci iskola diákjai mérettettek meg a MATASZ által szervezett katonai akadályversenyen, de a hagyományőrzők által bemutatott fegyvereknek köszönhetően a civil nézők sem unatkoztak…
kapcsolódó galéria
Lobogók küzdelme elnevezéssel került sor Kazincbarcikán arra a katonai akadályversenyre, aminek kihívásai elé legalább akkora lelkesedéssel álltak a megjelent tartalékosok, katonák és hagyományőrzők, mint a győzelemre vágyó iskolák tanulói.
A csapatok fellobogózva várták a próbatételeket, hogy aztán teljes elszántsággal célba lőjenek, kézigránátot dobjanak, vagy épp katonai témájú tesztekkel birkózzanak meg felkészültségük bizonyítékaként. A szervezők – azaz a Magyar Honvédség 2. Vitéz Vattay Antal Területvédelmi Ezredhez tartozó 10. Majthényi Károly Területvédelmi Zászlóalj és a Magyar Tartalékosok Szövetsége Kazincbarcikai Alapszervezete – pedig immár másodjára győződhettek meg róla, hogy a katonai sportok iránti érdeklődés töretlen. A honvédelmi tudat erősítését és a civil-katonai együttműködés elmélyítését célzó rendezvény most is legalább olyan sikerrel zajlott, mint tavaly. A diákok egyetlen feladatot sem untak: a sebesültek hordozását legalább akkora felelősségteljességgel imitálták, mint amilyen kitartással sprinteltek a páncéltörő rakétával zajló váltófutás közben.
Amint azt Tóth Tamás tartalékos főhadnagy, a MATASZ Kazincbarcikai Alapszervezetének elnöke elmondta, igyekeztek minél színesebb haditechnikát felvonultatni, ezért öt korszak katonai hagyományőrzői is képviseltették magukat a verseny során. A honfoglaláskori eszközök éppúgy az érdeklődők rendelkezésére álltak, mint a középkor, a ’48-as szabadságharc vagy épp a jelenkor fegyvernemei.
A régmúlt érdekességei mellett a fiatalok különösen imádták például a hagyományőrző ejtőernyősöket, akiket a köznyelv kommandósoknak, a szakma viszont mélységi felderítőknek nevez. Legnehezebbnek az akadálypálya teljesítését találták, ám ez sem vette el a kedvüket. Sőt, akadt olyan diák, aki kifejezetten azért érkezett, mert a későbbiek során katonai pályára szeretne menni.
A nap során természetesen a civil nézők sem kárhoztattak tétlenségre, sokan íjat ragadtak, hogy kipróbálják magukat Tell Vilmosként. A verseny végén pedig több díj is kiosztásra került az akadályverseny résztvevői között: külön értékelték a kezdők és a haladók teljesítményét, de nem tértek haza elismerés nélkül a „legösszetartóbb csapat” címét elnyerő diákok és a kutyás csoport sem.