A békevágy is teret kapott az Izsó Miklós Képzőművészeti Kör kiállításán
Az immár 65 éves kör alkotói a tőlük megszokott színvonalat nyújtották, miközben képesnek mutatkoztak a megújulásra, s többféle stílusban és témában is elkápráztatták a megjelenteket.
kapcsolódó galéria
Rendezvény dátuma: 2023. november 02.
Izsó Miklós Képzőművészeti Kör kiállítás megnyitója - Mezey I. Művészeti Központ
Érdeklődő sokaság gyűlt össze az Izsó Miklós Képzőművészeti Kör kiállításának megnyitóján a Mezey István Művészeti Központban. A megtekinthető alkotások ezúttal nem csupán a kör elmúlt évének munkáját foglalták össze – olyan művek is kiállításra kerültek, amelyek a pandémia időszakában születtek.
Ahogyan Ursutzné Blága Krisztina kulturális menedzser, a Gyermekek Háza-Kézműves Ház vezetője elmondta, nem meglepő a nagyszámú közönség jelenléte, hiszen a képzőművészeti kör kiállításait igen kedvelik a városlakók. Sőt, gyakran a környékbeli általános iskolákból is eljönnek a tanulók rajzórákról, hogy inspirálódjanak.
„Sokszor továbbtanulási céllal lépnek be hozzánk a diákok, gyakran itt készülnek fel az egyetemi vagy a főiskolai felvételire – mesélte Bacsó István, a képzőművészeti kör vezetője. — Most is van két tagunk, aki bekerült a képzőművészeti egyetemre. Gyakran pedig egymásnak is ajánlják a kört, barátoknak, barátnőknek. Azt mondják: „gyere nyugodtan, érezd jól magad, nagyon jó dolgok történnek itt veled, megismerheted önmagad és a többieket is”. És nálunk tényleg olyan közösség alakul ki, aminek a tagjai erősítik egymást.”
A szépen berendezett kiállítás láthatóan nagy hatást gyakorolt a megjelentekre, sokan már a nyitóbeszéd előtt elmélyült szemlélődésbe kezdtek, s a képek keltette érzelmek jól láthatóan tükröződtek az arcokon. Fojtánné Miszkuly Szilvia, a Miskolc-Diósgyőri Református Általános Iskola pedagógusa köszöntőjére azonban félkörbe gyűlt a közönség. A beszéd végén pedig nagy tapssal köszöntötték az alkotókat, akik közül sokan személyesen is megjelentek: például Poczok Gábor, aki Parasznyáról érkezett.
„Gyerekkorom óta rajzolok, ez az életem – mesélte lelkesen. – Kedvelem a falusi életről, idősekről szóló témákat, amikhez gyakran a YouTube-on talált dokumentumfilmekből kapok ihletet. Olyankor megállítom a videót egy képnél, aztán lerajzolom. Néha elég egy kicsi részlet. A Békevágy című képemnél például csak két összekulcsolt kéz látszik, amibe belerajzoltam egy olvasót, és ahogy színeztem, kialakult még egy forma: mintha egy madár is ott lenne. A béke és az öregség fogalma kapcsolódik össze ebben a képben.”
A béke hangulata pedig mintha a kiállítótermet is bejárta volna. Lassan mindenki elcsendesült, a szavak helyét átvette az alkotások néma üzenete. A 65 éve működő Izsó Miklós Képzőművészeti Kör idén is úgy nyújtotta a tőle megszokott színvonalat, hogy közben képes volt megújulni.