Lehullott a lepel a fakataszter jelentéséről a Kolorakadémia előadásán
A résztvevők megtudhatták, hogy a Holocén Természetvédelmi Egyesület munkatársai a város valamennyi részén elvégezték a fák és cserjék leltárát, a végeredmény pedig döbbenetes számokat produkált.
A Kolorakadémia legújabb előadásán a város részére készített fakataszterről és annak jelentőségéről esett szó. A résztvevők megtudhatták, hogy a Holocén Természetvédelmi Egyesület munkatársai a város valamennyi részén elvégezték a fák és cserjék fajtáinak, méreteinek, egészségügyi állapotuknak a leltárát, a végeredmény pedig döbbenetes számokat produkált: kb. 10 000 növényt és 170 fajtát azonosítottak.
A város épülésekor jelentős növénytelepítés is történt, ám ezek koruknál fogva egyszerre kezdenek olyan állapotba kerülni, hogy bizony már óvni kell azokat, némelyiket kivágni, helyettük pedig újat ültetni – magyarázta Kiss József természetvédelmi szakmérnök, a Holocén Természetvédelmi Egyesület ügyvezető elnöke.
„Vannak olyan fák, amelyek ki vannak száradva, ezért most bekerültek a kataszterbe, hogy felmérjük, milyen az állapotuk, és ajánlást fogalmaztunk meg a további teendőkre. Egyúttal azt is látjuk, hogy mely fajták érzik jól magukat ebben a környezetben és mely fajták nem.”
Mint kiderült, mindez hatékonyan segíti a város zöldterületeinek fejlesztését, ami fontos része a klímaváltozáshoz való alkalmazkodásnak. A városban ültetett fák ugyanis számtalan területen jó szolgálatot tesznek: nemcsak árnyékot biztosítanak a meleg, nyári napokon, de javítják a levegő minőségét, szabályozzák a hőmérsékletet, és oxigént termelnek – nem is beszélve a látványukból adódó esztétikai élményről.
Az előadás témája természetesen nem volt véletlen, hiszen a Kolorakadémia rendezvénysorozat Kazincbarcika Város Önkormányzatának megbízásából, a LIFE-CLIMCOOP projekt keretében zajlik, amelynek fő célja a városok és helyi vállalatok támogatása a klímaváltozáshoz való alkalmazkodásban. Deák Mónika projektmenedzser elmondása szerint a programok során az iskolásokra is kiemelt figyelmet fordítottak, így két rendezvény kifejezetten a gyerekeknek szólt — a sorozat részét képező hat előadásból.
A projekt, amelynek koordinátora a Miskolci Egyetem, 2024 augusztusában zárul majd, ám a városvezetés ezután sem tervezi befejezni a Holocén Természetvédelmi Egyesülettel való együttműködést. A zöld gondolkodás továbbra is Kazincbarcika egyik ismertetője marad, hogy mind a mostani, mind az elkövetkezendő generációk boldogan és egészségesen tudjanak a városban élni…