Átadták a Deák Ferenc Technikum és Szakképző felújított iskolaépületét
Kazincbarcika Város Önkormányzata a Regionális Fejlesztési Alap finanszírozásával, több mint 335 millió forintos támogatási keretösszeg felhasználásával megvalósította a Deák Ferenc Technikum és Szakképző Iskola épületének komplex energetikai felújítását. A városvezetés kiemelt feladatának tekinti a helyi oktatási-nevelési intézmények korszerűsítését, ezt szem előtt tartva került sor egy újabb iskolaépület esztétikai megújítására és fenntarthatóságának javítására.
kapcsolódó galéria
Rendezvény dátuma: 2023. november 20.
Deák F. Szakképző Iskola épületének átadója
Kazincbarcikán nem új keletűek az intézményelújítások. A város önkormányzatának elsődleges szempontjai között szerepel, hogy a jövő generációja korszerű, élhető környezetben töltse napjait, és minden háttér rendelkezésükre álljon, ami tudásuk kiteljesedéséhez szükséges.
„A Deák Ferenc Technikum és Szakképző Iskola életében az elmúlt 35 év során a szokásos karbantartási munkálatokon túl ilyen nagyvonalú és nagy volumenű felújítást még nem végeztek, mint a mostani” — ezt az Ózdi Szakképzési Centrum kancellárja mondta beszédében, a beruházás ünnepélyes átadóján. Nagy Zsuzsanna azt is hangsúlyozta, hogy köszönettel és elismeréssel tartoznak a város vezetésének, amiért fontosnak tartották, hogy a gyerekek megfelelő körülmények között tudjanak tanulni, és oktatóik is megfelelő körülmények között végezhessék munkájukat.
Az iskolaépület felújítása 2021-ben kezdődött és az idei tanév kezdetére fejeződött be. Ezt ünnepelték november 20-án az intézményben. Az átadón részt vett Szitka Péter, Kazincbarcika polgármestere, valamint Klimon István alpolgármester és dr. Makkai Orsolya alpolgármester is.
Klimon István köszöntőjében megemlítette, hogy bár a 70 éves intézmény a kora alapján akár nyugdíjasnak is számíthatna, ám a csillogó diáktekintetek miatt szó sem eshet ilyesmiről. Az alpolgármester egyúttal felhívta az átadón a diákok figyelmét, hogy a városvezetés 100 ezer forintot ajánl fel annak a fiatalnak, aki egy Kolorcityvel kapcsolatos, ötletes és színvonalas művészi alkotást készít.
Sikert jelentett nemcsak az ünnepségen, hanem a tanév kezdete óta a mindennapokban is Fenyvesi Dezső alkotása, igaz, kicsit másként. A vállalkozó volt az, aki végezte a kivitelezését az intézménymegújításnak. A szakember a Kolorline kérdésére elmondta, hogy bonyolult volt a munka, ám végül minden rendben zajlott, annak ellenére is, hogy néhány füstifecske fészek 2 hónapos leállásra késztette a munkálatokat. A madarak megóvása érdekében mesterségesen elkészített fészkeket rendeltek, amelyeket az épület védett részein helyeztek el, így a fecskéknek sem esett baja és a projekt is befejeződhetett.
Az átadóünnepség után a meghívottak egy bejáráson vettek részt, ahol Nagy Zsuzsa kancellár azt hangsúlyozta, hogy az önkormányzattal nagyon jó a kapcsolatuk. Klimon István alpolgármester is ezt erősítette meg, kiemelve a városvezetés tudatos gondolkodását az intézményfejlesztések kapcsán.
„Szitka Péter polgármester már 2006-os megválasztását követően célul tűzte ki, hogy minden oktatási-nevelési intézmény megújuljon a városban. Ehhez azóta is folyamatosan stratégiai partnereket keresünk, akikkel fenntartókként közösen tudtunk jelentős fejlesztéseket megvalósítani Kazincbarcikán” — hangsúlyozta az alpolgármester.
Klimon István példaként említette a városi óvodák megújulását, hangsúlyozva, hogy mostanra csak a Nefelejcs és a Mesevár óvoda külső korszerűsítése várat magára, hiszen nemrég már azok is átestek egy belső felújításon. De azt is közölte a városvezető, hogy az olyan nem önkormányzati fenntartásban működő intézmény — mint például a Deák Ferenc Technikum és Szakképző Iskola is — az önkormányzat vagyonában maradt, így volt lehetőség a felújítására.
Kazincbarcikán a városvezetés célja, hogy a tanulmányaikat befejező gyerekek ne hagyják el településüket, hanem itt találják meg munkájukat, itt alapítsanak családot, ezért a jövőben is kiemelt figyelmet kap majd ez a generáció.
A Herbolyai úton található épület korszerűsítése során cél volt működőképességének és fenntarthatóságának biztosítása, valamint az üzemeltetési költségeinek racionalizálása a hatékonyabb energiafelhasználásból és az energiatakarékosabb működésből eredő fenntarthatósággal. További cél volt a környezeti ártalmak csökkentéséhez és az energiaellátás biztonságának növeléséhez való hozzájárulás.
A fejlesztés során megvalósult az iskolaépület homlokzatának és tetőszerkezetének teljes körű szigetelése, a nyílászárók és az elavult lámpatestek cseréje, továbbá a fűtési rendszer korszerűsítése is. Az intézményben új tűzjelző, hő- és fűtéselvezető rendszer is kiépítésre került.