Nyílt nap a Flash Táncstúdióban
Tánctanoncaik családtagjainak, a műkedvelőknek, a tánctanulással kacérkodóknak és a pusztán kíváncsiaknak tartott nyílt napot január 26-án a kazincbarcikai Flash Táncstúdió a Mezey István Művészeti Központban. A több korosztályt megmozgató alkalomra 3-400 fős közönség gyűlt össze. A publikum hódolata csak mélyült a modern táncok iránt.
kapcsolódó galéria
Rendezvény dátuma: 2024. január 26.
Flash táncstúdió bemutatóóra – Mezey I. Művészeti Központ
Bencs Zoltán, a Flash Táncstúdió művészeti vezetője, alapítója és táncpedagógusa elárulta, hogy hagyományosan gálaműsorral váltják a féléveket.
„Az iskolarendszert követve, mi is január végén zárjuk az első félévet, ekkor nyílt nap keretében igyekszünk megmutatni (különösen a szülőknek) az addigi eredményeinket. A fő helyszínünk, az Egressy Művelődési Központ most felújítás miatt zárva tart, így a Mezey István Művészeti Központba hívtuk a családtagokat, illetve a csatlakozni vágyókat vagy bárkit, akinek homályos folt még, hogy mit is takar a modern tánc” – foglalta össze a vezető.
Modern táncok 5 és 99 éves kor között mindenkinek
A Flash Táncstúdió komolyan gondolja a kijelentést, hogy táncoktatását 5-99 éves kor között bárkinek ajánlja. A „manótól” a gyermek, a junior és az ifjúsági szinten át egészen a felnőtt vagy a 30+-os szenior kategóriáig indít kurzusokat. A legidősebb korosztályból a (sose) későn kezdők mellett szívesen fogadják azokat a régi táncosokat is, akik egyszer már felfüggesztették, de újrakezdenék, mondjuk gyermekvállalás után ezt az örökre szóló életstílust.
Százan a színpadon, hat csoportban, két etapban
A január végi nyílt napon a mintegy 100 táncos 6 csoportban mutathatta be produkcióját kétszer fél órás etapra bontva. Bencs Zoltán szerint ez arra is kiváló alkalom volt, hogy a frissen beíratott, 5-6 esztendős gyerekek szülei belelássanak, hova juthatnak el a kicsik, ha kitartóan élnek a (most még csak) hobbijuknak. A produkciót kísérő technikai prezentáció arról is nyújtott egy kis szösszenetet, hogy a táncstúdió melyik korosztályban, hogyan képzi diákjait.
Hogyan működik a Flash Táncstúdió?
Az önfenntartó táncstúdió az iskolai tanév alatt heti rendszerességgel tartja óráit. A vezető beavatott bennünket, hogy délutánonként 60 perces órákat tartanak a különböző korcsoportoknak. Mindenki a korosztályának megfelelő képzésben vesz részt, de egy-egy évfolyamon belül is indulhatnak kezdő és haladó csoportok.
A bravúros tudáson kívül extra előnye a Flash Táncstúdiónak, hogy aki akár egy tanévet is elvégez, színpadi tanúsítványt kap, amelyet művészeti iskolák és színházak is szívesen látnak. Aki öt évet végez el, öt ilyen papírt tud felmutatni.
Műfajok széles „táncháza”
„A modern tánc mára már több, mint 100 éves kifejezés” – közölte az oktató, akitől azt is megtudhattuk, hogy ez mennyi mindent takarhat. A modern tánc a színpadi és a művészeti látványtáncok gyűjtőkategóriája, míg a Flash Táncstúdióban szintén képviselt divattánc a videóklipekben fellelhető lépéskombinációk, gyakorlatilag az utcatáncok tánctermi verziója.
A műfaji sokszínűségen belül Zoltánék a legkisebbeknek kreatív gyerektáncot és esztétikus testképzésre épített tréninget nyújtanak, zenére alapozva. Az eggyel idősebbek jazzbalettet, és arra épített koreográfiákat tanulnak. Míg a már más izomzattal és izületi rendszerrel bíró junioroknál az artjazz-, a streetjazz-, illetve a Graham- és Limón-féle technikák lépnek be, ahogyan az ötvözetükből készített koreográfia is.
A Flash Táncstúdió mindenkié
A Flash Táncstúdió mindenkit vár a köreiben, aki a mozgás és a zene iránt érdeklődik vagy vonzalmat érez a modern táncok iránt, sőt még egy hastáncstúdió tartalékos részleget is fenntartanak.
„Mindenkit biztatunk, aki szereti a jó kedélyű táncórákat, és aki szívesen jönne egy tényleg összetartó közösségbe. Itt az énközpontúság helyett valóban csapatban dolgozunk, és barátságok szövődnek” – mesélte Bencs Zoltán.
A Flash Táncstúdió alapítója szerint a táncos gondolkodás másként áll a külvilághoz is, hiszen a táncosok egyformán használják agyuk mindkét féltekéjét, és ez hosszú évek alatt alakul ki náluk. Az iskolavezető egyetlen bánata csupán, amit szívesen megváltoztatna, hogy még mindig kevés a fiú a csapatban.
„Azért is tartjuk a nyílt napokat, hogy bárki láthassa, hogy ez nem feltétlenül a lányoknak szól. Ne csak ők táncoljanak – hangsúlyozta Zoltán. – Magyarországon sajnos 20 évvel le vagyunk maradva ebben. Ha valaki itthon nem nyitott és nem néz szét, talán nem is látja, hogy a legtöbb tánctanár és sztártáncos férfi! Idehaza még gyakran cikizik a őket, pedig nagyon is helye van a férfikaraktereknek a táncban.”