Milliónyi tűszúrás a lokálpatriotizmus jegyében – Egyre sikeresebb a barcikai Gobelin Öltögetők Köre
A kazincbarcikai Gobelin Öltögetők Körének a napokban nyílt meg Tájak, borok, várak című országjáró kiállítása a tokaji Világörökségi Múzeumban, utána pedig Makláron debütálnak majd boros képeik. A helyi lakosok bármikor felkereshetik állandó kiállításukat a Mezeyben.
A kazincbarcikai Gobelin Öltögetők Körét senkinek nem kell bemutatni a városban. A baráti közösséget alkotó csapat hosszú évek óta gyönyörködteti alkotásaival a helyieket, Kolorcity kulturális intézményein túl azonban a világ számos részén megfordultak már.
Most épp a tokaji Világörökségi Múzeumban látható Tájak, borok, várak című országjáró kiállításuk, február 17-én pedig Makláron lesznek láthatóak boros képeik. Állandó kiállításuknak a barcikai Mezey István Művészeti Központ ad otthont.
Lokálpatrióta lelkesedéssel fűtött kezdetek
A 2010 óta működő kör tagjai először akkor hagytak örök nyomot a városlakók emlékezetében, amikor az önkormányzat civil pályázatának támogatásával két év leforgása alatt 23 db tűgobelin képpel rukkoltak elő Kazincbarcika nevezetességeiről, illetve azokról a városokról, ahol kiállítottak.
Ezután pedig nem volt megállás. Szorgos ujjaikkal egyre-másra örökítették meg a magyar történelem és kultúra jelentősebb helyeit és mozzanatait. Alkotásaik között éppúgy találunk kastélyokat és lovagokat, mint csatajeleneteket. Nem csoda, hogy már 2017-ben különdíjban részesítette munkáikat a Szentendrei Skanzen, és olyan kiállítási helyekkel büszkélkedhetnek, mint például a Néprajzi Múzeum vagy a Magyarok Háza.
Pápai áldás
A művészeti társaság a vallási témákat is előnyben részesíti. Így történhetett, hogy 2019 decemberében és 2020 januárjában részt vettek a 100 jászol elnevezésű kiállításon Rómában, ahová egyenesen a Vatikáni nagykövetség hívta meg őket. A rendezvényen Ferenc pápa egyenként fogott kezet a tagokkal, majd megáldotta kiállított munkáikat.
A kör vezetője, Kissné Király Piroska szerint a kazincbarcikaiak elismerésére legalább ilyen büszkék, hiszen művészetükkel nem csupán a magyar kultúra és vallás ápolását célozták meg, hanem Kolorcity hírnevét is öregbíteni szeretnék. A tagoknak ugyanis különösen fontos, hogy eredményeiket tősgyökeres kazincbarcikai lakosokként érték el, és hogy első munkáik is a város nevezetességeihez kötődtek.