Nincs kutyahelyzet Kazincbarcikán — a Borsod Állatvédő Alapítványhoz kerülnek a kóbor ebek
Ma már nem okoznak problémát a kóbor ebek Kazincbarcikán. Kóbor kutyák ugyan időnként megjelennek bizonyos városrészekben, azonban a Barcika Park Nonprofit Kft. és a rendészet, illetve a Borsod Állatvédő Alapítvány szakemberei igyekeznek minél gyorsabban befogni az otthontalanná vált állatokat.
kapcsolódó galéria
Naponta legalább háromszor megsétáltja Fanni nevű kutyáját Nagy Józsefné Valika. Azt mondja, mostanában már nem sok kóbor ebbel találkoznak. Ő maga felelős állattartó, a póráz pedig mindig elmaradhatatlan kelléke közös sétáiknak.
„Kóbor állatokat nem nagyon szoktunk látni, nagyon ritkán találkozunk ilyen helyzettel, és ha elő is fordul, legfeljebb éjszaka” — erről már Koppándiné Orehovszki Lili beszélt, aki Rocky nevű tacskóját sétáltatta épp a parkban.
„Kazincbarcikán már nem okoz jelentős problémát a kóbor állatok kérdése” — hangsúlyozta Klimon István alpolgármester, aki telefonján is mutatott olyan képet, amely Herbolyán készült.
A fotón látható kóbor ebek ma már az állatmentők vendégszeretetét élvezik.
„A herbolyai városrész egyes területein az állattartás — mondjuk úgy — bizonyos esetekben hagy némi kívánnivalót maga után. Nagyon sokan szeretik az állataikat és gondoskodnak is róluk, nagyon sokan be is tartják a szabályokat, de párszor még mindig előfordul, hogy az állattartással járó kötelezettségeket nem tudják maradéktalanul teljesíteni. Ilyenkor fordul elő, hogy az állatok kikerülnek az otthonaikból, adott esetben falkába verődnek, és így már okozhatnak problémát. Szerencsére ezeknek a helyzeteknek a száma csekély, ritkán fordul elő atrocitás” – fogalmazott az alpolgármester.
„Amióta az önkormányzatnak sikerült partnerre találnia a Borsod Állatvédő Alapítványban, azóta a kóbor ebek problémája szinte megszűnt Kazincbarcikán. Természetesen ez egy bátor kijelentés, hiszen mindig lehet látni egy-egy kujtorgó ebet az utcán, ami sokszor a felelőtlen állattartás következménye — emelte ki Klimon István. — Sokszor a tüzelési időszak áll egy-egy ilyen eset hátterében, de előfordulhat az is, hogy idősebb gazdája van a kutyának, és ő már nem minden esetben tudja az ebet bent tartani” — tette hozzá.
Nem ide születtek
Néhány hete Kazincbarcika határában találtak autóból kitett kölyökkutyákat, ilyenkor általában a rendészek, illetve a Barcika Park dolgozói intézkednek elsőként. A városhatár kötelez, így a kölykök megmentéséről is az önkormányzatnak kell gondoskodnia. A fiatal ebek is Rudabányára kerültek, ahol a Borsod Állatvédő Alapítvány telepén megközelítőleg 100 négylábúról gondoskodnak.
„Kazincbarcikáról évente hozzávetőleg 200-250 kutyát hozunk be. A tavalyi évben volt olyan hónapunk, amikor 40 kutyát láttunk el – összegezte a Borsod Állatvédő Alapítvány rudabányai telephelyének vezetője, Kemény Beáta. — Ezeket nemcsak konkrétan én szedem össze a településről, hanem közreműködnek a közterületesek, ha ők be tudják fogni ezeket a kutyákat, de a Barcika Parknál is van 3 darab kennel, ott szokták elhelyezni a kutyusokat, és én másnap, legfeljebb 2-3 nap múlva, ahogyan van helyünk, elszállítom ide a kutyusokat”.
A két éve alakult Borsod Állatvédő Alapítvány létrejöttében is jelentős szerepet vállat Kazincbarcika Város Önkormányzata. A telephelyen több mint 50 kennel áll az ebek rendelkezésére.
„Legutóbb például 12 új kennelt kaptunk adományként Kazincbarcika önkormányzatától, ezzel is segítve közös munkánkat. Nagyon jó a kapcsolatunk a Barcika Park munkatársaival és a rendészekkel is” — nyilatkozta Kemény Beáta.