Közös lépésekre van szükség – Klímaalkalmazkodás Kazincbarcikán is
Az önkormányzatok szerepe a klímaalkalmazkodásban. Ez volt a címe annak az interaktív workshopnak, amelyet a Mezey István Művészeti Központban rendeztek meg. Számos területen együttműködhetnek az önkormányzatok, a cégek és a szakemberek. Például a növények öntözése is megoldható úgy, hogy az környezettudatos legyen. Kazincbarcika városa ebben a BorsodChemmel közösen mutat fel követendő, jó gyakorlatokat.
kapcsolódó galéria
Rendezvény dátuma: 2024. február 20.
Önkormányzatok szerepe a klímaalkalmazkodásban - Mezey I. Művészeti Központ
„Amikor a LIFE-CLIMCOOP projekt először kirajzolódott Kazincbarcika Város Önkormányzata, a Wanhua-BorsodChem és a Miskolci Egyetem között, akkor mindannyiunkat az vezérelt, hogy egy egyedülálló klímastratégiát alkossunk” – idézte fel Klimon István. Kazincbarcika alpolgármestere arról is szólt, hogy a társadalmi közös szerepvállalásra is jó példákat mutat a BorsodChem és a város együttműködése, ugyanis a cégóriás technológiája során felhasznált, majd megtisztított víz is alkalmas a növények öntözésére.
„Így jött az az ötlet, hogy az önkormányzat locsolásra nem a drága vezetékes ivóvizet használja, hanem a BorsdoChem által megtisztított vizet, ami nyugodtan kijuttatható a környezetbe. Ez ugyan emberi fogyasztásra nem alkalmas, de locsolóvíznek kiváló” — mondta Klimon István alpolgármester.
A szakemberek, a cégek és a civilek képviselői, valamint az önkormányzatok a klímaváltozás elleni küzdelem valós kihívásairól is hallhattak előadást.
„A klíma melegszik, és ezzel együtt eltolódnak azok a görbék, amelyek a szélsőséges időjárási események valószínűségét is előrevetítik — mondta Dr. Varga György, a HungaroMet Nonprofit Zrt. megbízott szakértője. — Néhány Celsius-fokos változás azt is jelenti, hogy szignifikánsan megnőnek a szélsőséges időjárási jelenségek: tengerszint-emelkedés, gleccserolvadás, migráció, erdőtüzek, mind olyan témakörök, amelyek minket is közvetlenül fognak érinteni”.
A program célja olyan együttműködések kialakítása, amelyek az alkalmazkodást segítik. Ehhez a tapasztalatok megosztására, például módszertani útmutatásokra is szükség van.
„Szeretnénk segíteni az együttműködések létrejöttét, ugyanúgy, ahogy ez helyben, Kazincbarcika és a BorsodChem között megtörtént — emelte ki Sütő-Vásárhelyi Csenge, a HungaroMet Nonprofit Zrt. klímapolitikai vezető szakértője. — Nagyon szeretnénk, ha több magyar város és vállalat között kialakulnának olyan együttműködések és tudásmegosztás, ami abban segít, hogy a projekt szándéka minél nagyobb hatókörben elterjedhessen Magyarországon.”
A projekt az Európai Unió LIFE-programja, a Nyugat-Balkáni Zöld Központ Nonprofit Kft. és az Energiaügyi Minisztérium támogatásával valósul meg. Fotópályázatot is hirdettek a klímaváltozás hatásairól és az alkalmazkodásról. Az elkészült alkotások a Mezey István Művészeti Központban láthatóak mostantól.