Horgászati újítások Kazincbarcikán: a haltelepítéstől a környezetfejlesztésig
Kellemes meglepetéssel nyitotta meg a horgászok számára a 2024-es szezont a Barcika Park Nonprofit Kft.: a népszerű Csónakázó-tóba amurok kerültek. A gyarapítás a környezeti elemek bővítésével és szépítésével is folytatódik, a Csó-tó mellett a Herbolyai-tavaknál is.
kapcsolódó galéria
Már megvásárolhatóak a Barcika Park Kft. tavaira az éves és a napijegyek. A horgászok számára örömhír, hogy március 4-én a cég négy mázsa amurt telepített a Csónakázó-tóba.
A 2024-es mázsás amurtelepítés
Láda Róbert, a Barcika Park hivatalos halőre is boldog, hogy hosszú évek után végre sikerült engedélyt kapniuk a kormányhivataltól az amurok tóba eresztésére. Régóta hiányolták itt ezt a halfajtát a horgászok, akik közül többen részt vettek a telepítésnél is. Majancsik Elemér, a Kazincbarcikai Városi Horgász Egyesület tagja úgy véli: az amurokkal még változatosabb lett a halállomány.
„Az amur azért is előnyös a tóban, mert tisztítja a vizet — árulta el a horgász. — Mi, ha nem is teljes létszámban, de önszorgalomból folyamatosan karban tartjuk itt a vizet, tisztítjuk a kifolyókat, mintha a miénk volna a tó. Olyan ez a társaság, mint egy nagy család.”
Még vonzóbb lesz a horgászat Kazincbarcikán
Láda Róbert halőr szerint sokféleképpen lehet a horgászatot a nagyobb mennyiségű halon túl is vonzóbbá tenni. Fontos, hogy a vízpartok minél kulturáltabbak legyenek esőbeállókkal, filagóriákkal, ahol a horgászok családtagjai is jól tudják magukat érezni, esetleg sütni-főzni.
„Barcikán népszerű a horgászat – mesélte Láda Róbert. – Egész évben (eltekintve a november-decemberi időszaktól) nincs olyan nap, hogy ne legyen horgász a vízparton. Telepítések után a számuk jóval több, akkor nem ritka a napi 60-70 horgász sem.”
A Barcika Park Nonprofit Kft. stégrekonstrukcióba és csónakkikötő-fejlesztésbe kezdett a városi tavakon. A stéget a mozgáskorlátozott vendégek is tudják majd használni, a kikötőnek pedig a vízvizsgálat idején lesz szerepe. Ezek a fejlesztések várhatóan 3-4 hét múlva készülnek el — árulta el Rosza Márton, a cég projektvezetője.
A Herbolyai-tavaknál az esőbeállókat felújítják, a környékbeli padokat újrafestik, és szükség esetén javítják, de új szemetesek, valamint információs táblák is kerülnek a vízpartra. A munkálatok a kedvező tavaszi idő beálltával kezdődnek majd.
A horgászok lehetőségei és kötelezettségei
Láda Róbert halőr összefoglalta a KolorLine számára, hogy milyen jogai és kötelezettségei vannak a tavakat használó horgászoknak.
„A halőr védi a halállományt, a horgásznak pedig minden körülmények között együtt kell működnie a halőrrel. Sok összetűzés adódik abból, hogy a horgászengedély csak személyazonosító okmánnyal együtt érvényes. Ha valakinél személyi igazolvány nincs, megfelel a jogosítvány is. Sokan sajnos nem tartják be ezt a szabályt, és ez problémákat okoz. Minden esetben, amikor a horgász nem adja át a halőrnek a személyazonosító okmányait, a halőr rendőrt hív. Ebből pedig általában feljelentés születik.”
Láda Róbert a kifogható halmennyiséget korlátozó helyi szabályra is felhívta a figyelmet, miszerint egy horgász naponta 2 halat foghat. Ezután horgászhat tovább, de a további kifogott halakat köteles visszaengedni. A haltartóból az eltett halakat nagyobbra vagy másikra már nem cserélheti ki.
A Barcika Park Kft. halőrei idén még gyorsabban ott teremhetnek, ahol baj van a vizeken. Klimon István alpolgármester közbenjárására ugyanis a két hivatásos halőr két elektromos robogót kapott használatra.
Aki a barcikai tavakon horgászik, annak vizsgákat kell tennie. Meg kell ismernie a halfajtákat, a méreteket, illetve azt, hogy miből mennyit lehet fogni naponta és hetente. A részletes horgászrend ITT érhető el.
A 2024-es barcikai horgász jövőkép
A kazincbarcikai horgászok számára jó eséllyel még nem értek véget az éves pozitív fordulatok az év elejei fejleményekkel. A Barcika Park Nonprofit Kft. a tavakba a jövőben pontyokat és csukákat is vár, illetve idén több Herbolyai Közösségi Napra is készül.