A kiszolgáltatottság átélése – Szociopolit játszottak a kazincbarcikai diákok
Speciális színházi előadáson vettek részt a KSZSZK Család- és Gyermekjóléti Központja szervezésében a Szalézi Szent Ferenc Gimnázium és az Irinyi János Református Oktatási Központ diákjai. Az interaktív játék az információátadáson túl a szociális érzékenység fejlesztését is célozta.
kapcsolódó galéria
Rendezvény dátuma: 2024. március 04.
Szociopoli speciális színházi előadás - Mezey I. Művészeti Központ
Hasznos, különleges, mégis szívszorító interaktív előadásra került sor a napokban a Mezey István Művészeti Központ falai között. A Gyerekesély Egyesület és Mentőcsónak Egység által közösen létrehozott, Szociopoli című színházi társasjáték a Kazincbarcikai Szociális Szolgáltató Központ Család- és Gyermekjóléti Központjának szervezésében jutott el a városba. Az olykor vicces, máskor viszont a valóságot gyomorbavágó naturalizmussal tálaló előadás láthatóan elgondolkodtatta a fiatalokat, akik két helyi középiskola, a Szalézi Szent Ferenc Gimnázium és az Irinyi János Református Oktatási Központ diákjai közül kerültek ki.
Mi az a szociopoli?
A színházi társasjátékot vezető Bass László szociológus az ELTE Társadalomtudományi Karán tanít, kutatási témája pedig a gyermekszegénység. Elmondása szerint a Magyar Tudományos Akadémia 2004-es szegénység elleni programja során szembesült azzal, milyen komoly előítéletek sújtják a hátrányos helyzetben lévő családokat. Ennek a káros berögződésnek a legyőzésére került kidolgozásra 2010-ben a Szociopoli elnevezésű interaktív színházi játék, amelyben a résztvevők szegénysorban élő családok valóságába helyezkednek bele.
„Jelenleg a 400. előadásnál tartunk – mesélte Bass László, a Gyerekesély Egyesület elnöke. – A játék során szóba kerülnek a jelenlegi ellátórendszer alapjai, valós számokkal. Sokszor már azon is megdöbbennek a fiatalok, hogy mennyi a közmunkabér, a segély, a GYES vagy a családi pótlék. Megdöbbennek, amikor látják, hogy milyen kevés pénzből kellene megélnie egy családnak.”
Átélni a kiszolgáltatottságot…
A játékosok mindig csapatonként helyezkednek bele egy-egy család valóságába, hogy megadott havi bevételből próbáljanak megélni, miközben váratlanul felmerülő nehézségeket is meg kell oldaniuk. A különböző élethelyzetek átélését színészek segítik – játék közben elnézve a középiskolás diákok arcát, igen eredményesen… A fiatalokat láthatóan gyakran érzelmileg is megérintette az olyan problémákkal való szembesülés, amik a szegény családok életében mindennaposak.
„Jó néha egy kicsit átélni a kiszolgáltatottságot, hogyha később látunk egy ilyen szituációt a való életben, akkor ne mondjuk csípőből, hogy micsoda felelőtlen emberek, akik ilyen körülmények között élnek. Legyenek emlékeink, milyen nehéz is ez, ha másból nem, legalább egy játékból” – hangsúlyozta a játék lényegét Bass László.