Új és hasznos „szövetség” köttetett Kazincbarcika gyermekeinek biztonságáért
Ötéves együttműködés vette kezdetét a közelmúltban a B.-A.-Z. Vármegyei Pedagógiai Szakszolgálat Kazincbarcikai Tagintézménye és a Kazincbarcikai Szociális Szolgáltató Központ Család- és Gyermekjóléti Központja között. Az intézményeknél zajló szakmai tapasztalat- és információcsere Kazincbarcika és körzete gyermekeinek fokozottabb biztonságát segíti elő.
Kazincbarcika városában ezidáig is fokozott figyelem összpontosult a gyermekek és a fiatalok fizikai és mentálhigiénés fejlődésének segítésére. Most azonban két fontos intézmény együttműködésének köszönhetően a helyi szakemberek még nagyobb rálátással fordulhatnak majd a segítségre szoruló családok felé.
A Kazincbarcikai Szociális Szolgáltató Központ Család- és Gyermekjóléti Központja és a B.-A.-Z. Vármegyei Pedagógiai Szakszolgálat Kazincbarcikai Tagintézménye között született, 5 évre szóló megállapodásnak köszönhetően a két intézmény között negyedévente olyan szakmai találkozókra kerül majd sor, ahol a működésükkel kapcsolatos tapasztalatokat osztják meg egymással. A szakemberek közötti párbeszéd a színvonalasabb munka érdekében zajlik, és az elméleti problémák, valamint megoldások mellett gyakorlati megbeszélésekre, esettanulmányokra is kiterjed.
Mikor, kihez forduljunk?
Jó tudni, hogy a KSZSZK Család- és Gyerekjóléti Központjának esetmenedzserei a hatósági intézkedések alatt álló gyermekek ügyeit koordinálják. Másik ágazatuk a család- és gyermekjóléti szolgálat, ahol családsegítők fogadják az odafordulókat – őket bármikor, bárki keresheti, amennyiben tanácsra van szüksége a gyerekneveléssel vagy a család működésével kapcsolatban.
A Család- és Gyermekjóléti Szolgálat tevékenységéhez tartoznak még az olyan speciális szolgáltatások – például jogi tanácsadás, pszichológus, családterápia –, amelyek ingyenesen igénybe vehetőek. Szintén a szolgálat kötelékében dolgoznak azok az óvodai és iskolai szociális segítők, akik munkájuk során a körzet szinte valamennyi gyermekével találkoznak az óvodákban és az iskolákban, ezért jelentős prevenciós tevékenységgel segítik a gyermekek fejlődését.
Ezzel szemben a B.-A.-Z. Vármegyei Pedagógiai Szakszolgálat Kazincbarcikai Tagintézményének munkatársai főként pedagógusok, bár ennél az intézménynél is igénybe vehető például pályaorientációs, pszichológiai vagy akár gyógypedagógiai tanácsadás. A pedagógiai szolgálatnál azonban főként a normál fejlődésben valamilyen eltérést mutató gyerekekkel foglalkoznak.
Az együttműködés gyümölcse
Komárominé Nagy Mária, a Kazincbarcikai Szociális Szolgáltató Központ Család- és Gyermekjóléti Központjának intézményegység-vezetője szerint a partnerségi megállapodás nemcsak az általuk nyújtott ellátások minőségét, de a segítségre szoruló gyermek szakemberhez jutásának gyorsaságát is előrelendíti. Ezen túl pedig kiváló hidat képez a két intézmény tevékenységének különbözőségei között.
„A mi kollégáink is azonnali segítséget kérhetnek a Pedagógiai Szakszolgálat munkatársaitól, ha mondjuk közvetlen tanácsadásra van szükség, mi pedig a veszélyeztetett helyzetben lévő gyerekek kapcsán tudunk sokkal rövidebb határidővel intézkedni – fejtette ki Komárominé Nagy Mária. – A gyorsaságon túl azonban az együttműködés legfőbb célja és haszna az a szakmai tapasztalatcsere, amelyet a negyedéves személyes találkozók segítenek majd elő.”
A nyílt napon bárki megjelenhet
A B.-A.-Z. Vármegyei Pedagógiai Szakszolgálat Kazincbarcikai Tagintézményének igazgatóhelyettese, egyúttal a programsorozat koordinátora, Esztergályos-Smolnicki Beáta szintén örömmel üdvözölte az intézmények közötti megállapodás előnyeit. Mint mondta, februárban már le is zajlott az első szakmai tanácskozás, melynek keretében a családsegítői tevékenység bemutatásán túl a főbb diagnosztikai fogalmak és az ezekhez tartozó leggyakoribb tünetek ismertetésére helyezték a hangsúlyt.
„A következő ilyen alkalomra áprilisban kerül sor, akkor a korai fejlesztés és gondozás lesz az előadások tárgya, amelyekre egyébként jellemző az interaktivitás, tehát inkább közös beszélgetésnek nevezhetők – mesélte Esztergályos-Smolnicki Beáta. – Április 15. és 19. között pedig sor kerül az általunk megrendezett nyílt szakszolgálati hétre, amelyre szintén meghívtuk a Család és Gyermekjóléti Központ, valamint a környező szolgálatok dolgozóit, de a lakosság részéről is szeretettel várunk mindenkit, aki jobban szeretné érteni, mivel is foglalkozunk valójában.”