„A művészet erejével” — Óvodapedagógiai Konferencia Kazincbarcikán
A Covid-idők kényszerszünete után harmadik alkalommal rendeztek óvodapedagógiai konferenciát a Kazincbarcika Összevont Óvodák. A rendezvényt tudattranszformáló, interaktív előadással koronázta meg Bagdi Bella pszichológus, a Boldogságóra szellemi anyja is.
Liptákné Gergely Valéria, a Kazincbarcikai Összevont Óvodák vezetője visszaidézte, hogy első alkalommal Kazincbarcika 65. születésnapjára szerveztek óvodapedagógiai konferenciát, tavaly másodszor, idén pedig harmadik alkalommal. A 2024-es program célja a kollégák szakmai fejlődésének támogatása, innovatív módszerekkel való megismertetése. Kiemelt előadónak hívták meg a Boldoságóra megálmodóját és elindítóját, Bagdi Bella pszichológust.
„Ebben az évben a nyolc tagóvodánk közül öt Boldog Óvoda lett, és ennek apropóján hívtuk el Bagdi Bellát – foglalta össze az esemény programját Liptákné Gergely Valéria. – Mellette a KONELI Képzési Központtól érkezett kolléganőket, Németh Ritát és a Kolozsváriné Tátrai Henriettát köszönthettük, akik új, innovatív mozgásfejlesztő programjukat mutatták be az érdeklődő vendégeknek. Köszönettel tartozunk Kazincbarcika Város Önkormányzatának is a támogatásért, illetve a pedagógus-énekkarunknak, hogy megalapozták a nap hangulatát.”
A szervezők azért hívták színpadra a pedagógus-énekkart és a Morzsa Színházat is, hogy az előadások mellett bemutathassák óvodáik sokszínűségét, a művészeti nevelés iránti elkötelezettségüket.
Polgármesteri büszkeség és köszönet a kazincbarcikai óvodapedagógusoknak
Szitka Péter, Kazincbarcika polgármestere üdvözlőbeszédében elmondta, hogy rendkívül büszke a város óvodapedagógusaira, hiszen az elmúlt 10-20 évben Magyarország településein járva azt tapasztalta, hogy szuperlatívuszokban beszélnek róluk.
„Minden újdonság és újító gondolat, amely még jobbá reformálja az óvodapedagógiát városunkban, büszkeséggel tölt el bennünket, és ezt köszönöm Önöknek – fejezte ki háláját Szitka Péter. – A másik fontos gondolat pedig az, hogyha egy városnak nívós célt ad az ember, abba a kultúrát és a művészetet mindig meghatározóan bele kell fonnia. Ez hosszú távon kifizetődő. A kultúra és a művészet beágyazása az óvodapedagógusok munkájába is sok hasznos lehetőséget és újdonságot tartogat.”
Bagdi Bella pszichológus mindent felforgató mentális útravalója
A Boldogságóra megálmodója, Bagdi Bella a programot bravúrosan felütő előadásában kifejtette, hogy szellemi termékének küldetése nem más, mint a pozitív pszichológia eredményeinek élesítése az óvodások számára. A Jobb Veled a Világ Alapítvány Boldogságóra programja a pozitív pszichológiai kutatások eredményeire épített élménypedagógiai módszertan, és mind a pedagógusok, mind a gyerekek lelki jólétével foglalkozik, sőt a szülők bevonására is lehetőséget nyújt. Segítségével a hagyományos pedagógiai tudásmegosztást és az életben szükséges személyes és szociális kompetenciák fejlesztését összhangba tudják hozni. Ezzel lehetőséget nyújtanak a testi és lelki egészség megtartásához szükséges tényezők tudatosításához is.
„A Boldogságórán pozitív pszichológia alapú stratégiákat tanulnak a gyerekek a boldogsághoz vezető utakról – mutatott rá Bagdi Bella. – Az óvodások eszközöket kapnak a pozitív érzelmek saját erőből teremtéséhez és ahhoz, hogy ezeket ne csak teremteni tudják, hanem megtartani vagy előhívni is. Másrészről pedig annak a készségét erősítjük, fejlesztjük, hogy hogyan lehet egészségesen megküzdeni az élet elkerülhetetlen mindennapi kihívásaival. A Boldogságóráknak ezek az alapjai.”
A KONELI Képzési Központ részéről két innovatív módszert ismerhettek meg az esemény résztvevői. A Ritu-Art egy mozgásra épülő, komplex művészeti tehetségfejlesztő program, amely egyedülálló, speciális eszközrendszerrel, örömteli megoldásokat kínál a gyermekek mozgásfejlesztéséhez. A My-Galaxi pedig egy ritmusokra épülő komplex, tehetségfejlesztő program, melynek játékos feladatai komplexen fejlesztik a gyermekek képességeit olyan lehetőségek kiaknázásával, mint a testhangszerek. A foglalkozások egyik jellemzője az élményközpontúság.