Ovizsaru, avagy KRESZ játékosan — közlekedésbiztonság a legkisebbeknek
A biztonságos közlekedés elsajátítását nem lehet elég korán kezdeni. Ennek érdekében a Kazincbarcikai Rendőrkapitányság két munkatársa saját szellemi termékeként a középső- és nagycsoportos óvodásoknak tartott újra játékos interaktív tréninget. A program célja kettős, sikere pedig már most kimutatható.
kapcsolódó galéria
Jaskó Judit, a Kazincbarcika Rendőrkapitányság bűn- és balesetmegelőzési főeladója, illetve Ujházi Zsuzsanna, a Közlekedési Osztály balesetvizsgálója rendhagyó módon egyesítette rendőrerőit egy duplán ható gyermekprogramban. Az Ovizsaru vagy más néven KRESZ játékosan elnevezésű kezdeményezés a témára már fogékony óvodás korosztályt célozza, az ő szintjükön és nyelvükön.
Május 22-én egyedülálló kombinációban, kétórás játékos bűn- és balesetmegelőzési programon vettek részt a kazincbarcikai Nefelejcs Tagóvoda csemetéi, méghozzá kettős céllal.
Az Ovizsaru páros célja
„Törekvésünk a gyerekek áldozattá válásának megelőzése, illetve a biztonságérzetük növelése, elérve, hogy szükség esetén merjenek rendőrtől segítséget kérni — ismertette Jaskó Judit. — Specifikusan megyünk a korosztályukhoz, a szintjükre szabva a programot. Mindkét területen a legalapvetőbb helyzetekkel ismertetjük meg őket, akár otthon is előforduló vagy gyalogos, biciklis, rolleres veszélyforrásokkal.”
Jaskó Judit és Ujházi Zsuzsanna néhány éve már közösen valósítanak meg speciális bűn- és balesetmegelőzési programokat. Ők ketten tudatosan összevonják a két témát, és ezzel szélesebb spektrumot, még több információt nyújtanak. Ez különleges és hatékony.
A Kazincbarcika Rendőrkapitányság 22 településéből összesen 7 óvoda tartozik az Ovizsaru programhoz, amely a KEVE (Közlekedjünk együtt, vigyázzunk egymásra) általános iskolásoknak szóló országos programsorozat megalapozása lehet. Ujházi Zsuzsanna úgy véli, az óvodások nyelvén írt program ritkaság a témában.
„Egyszerre fontos, hogy megértsék és meg is maradjon bennük — hangsúlyozta a Közlekedési Osztály balesetvizsgálója. — A munkám során szembetűnt, hogyha nem kezdjük meg egy bizonyos korig a közlekedésbiztonságra nevelést, már nehezebben tudjuk érdekeltté tenni a gyerekeket. Ez szülte meg az ötletet, hogy már óvodás szinten el kell kezdeni az oktatást.”
Szerencsére az ötletgazdák az illetőségi területükön szívesen együttműködő óvodákkal és igazgatókkal találkoztak.
10 év gyermekbaleset-mentesen
A Kazincbarcikai Rendőrkapitányság 10 éve működteti az iskolarendőr programját is. Ebben az évtizedben a megnövekedett forgalom és az új közlekedési eszközök (rollerek, elektromos biciklik) ellenére a területükön nem történt gyermekbaleset. A szervezők azt tapasztalják, hogy az oktatás működik, és nagyon fogékonyak a gyerekek. Sikerült őket megbarátkoztatni a rendőrökkel, hogy ne félelmet, hanem bizalmat keltsenek bennük. Úgy tapasztalják, hogy azzal, hogy egy tanévben egy intézménybe kétszer-háromszor is eljutnak, jóval barátságosabbá válnak a gyerekek számára.
Hogyan zajlik egy Ovizsaru nap?
Az újabb keletű „KRESZ játékosan” című napot a BVA Bűnmegelőzési Vagyonvédelmi Alapítványon keresztül folyósított céltámogatások finanszírozzák, általában kisebb, 20-25 fős csoportok számára. A programon 4, vagyis 3+1 interaktív, tanítójellegű állomáson vezetik át az ovisokat. Az első három kört egy tornateremben vagy csoportszobában tartják.
Az egyik feladat rendszerint egy tesztlap óvodás szinten, a másik egy KRESZ-táblákkal teli rakható játszószőnyeg, melyen matchboxokkal, a szabályokat betartva kell közlekedni. A gyerekek igénylik az új játékokat, ezért a szervezők folyamatosan bővítik az eszköztárat, 3. állomásként például memóriakártyákkal, logikai játékokkal. Ezek után jön a csúcspont, az udvaron felállított ügyességi pálya, amit már rollerrel, biciklivel, kismotorral lehet teljesíteni.
Az Ovizsaru program eddigi sikere
A két rendőrnő három óvodában már összesen háromszor fordult meg, így fel tudják mérni, hogy előzőleg mennyire sikerült letenni az alapokat..
„Ha pici korban ismertetjük meg őket a közlekedési szabályokkal, az nem is tanulás, hanem játszva emlékezés” — foglalta össze Ujházi Zsuzsanna.
A különböző állomások teljesítésével a gyerekek pecséteket kapnak, amelyről a szülők odahaza láthatják, hogy a program szellemi anyjai mennyi tudást képesek két-három órába sűríteni.
A legkisebbek nem üres kézzel távoznak az Ovizsaru alkalomról: láthatósági kiegészítőket, karkötőket, smájlikat kapnak ajándékba azzal a szellemi útravalóval, hogy tegyék őket a lábukra vagy a hátizsákjukra.