Mindaz, amit különösen fontos tudni a nyári véradásról
A nyár a legkritikusabb időszak az életbe vágóan fontos véradási rendszer számára. A véradakozási hajlandóság a szabadságok, nyaralások csúcsidején tömegesen alábbhagy. Az egyébként rendszeres véradók sem feltétlenül gondolnak arra, hogy mások is éppen akkor tartanak spontán „véradási szünetet”, mint ők, így a vértartalék nyaranta drasztikusan csökken. Ennek orvoslására tudatos, proaktív véradói részvételre van szükség.
"Nyáron a betegségek nem mennek szabadságra, de az emberek annál inkább. Ilyenkor ugyanúgy szükség van vérre – jelentette ki Molnár Marietta, a Magyar Vöröskereszt Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei véradásszervező koordinátora. – Ezért mindenkinek felhívnánk a figyelmét, hogy legyen szíves ebben az utolsó augusztusi hónapban is menjen el, és adjon vért."
A véradás ugyan kevesebb nyaranta, de a lehetőség pont ugyanannyi rá
Szerencsére nagyon sok lehetőség van véradásra egész Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében. Az itt illetékes Vöröskereszt nagyjából 40-50 véradó eseményt szervez havi szinten, és fontos, hogy részükről nyáron sem kevesebbet, csak ekkor nehezített pályán dolgoznak a szakemberek.
"A munkahelyeken sokan vannak szabadságon, az iskolák, egyetemek zárva tartanak, de mi nehezítve is mindent megteszünk, hogy biztosítsuk a véradási helyszíneket és mindenkinek legyen lehetősége vért adni" – foglalta össze Molnár Marietta.
Általánosan hasznos tudnivalók a véradással kapcsolatban
Van, amit nem lehet elégszer elmondani. Ilyenek a véradással kapcsolatos legfontosabb információk és a tévhitekre adott válaszok is. A koordinátor ezért újra összegezte a Kolorline-nak a leggyakrabban felmerülő témákat:
⇒ A véradás nagyjából negyven percet-egy órát vesz igénybe
⇒ Előzetes regisztrációval kezdődik. Először a személyes okmányokat kell átadni, ami lehet személyi igazolvány vagy más fényképes okmány is, például jogosítvány vagy útlevél.
⇒ Ugyanígy fontos, hogy a lakcímkártya és a TAJ-kártya is a véradónál legyen.
⇒ Regisztráció után mindenki kap egy személyre szóló nyomtatványt az egészségügyi állapotával kapcsolatos kérdésekkel, és ezt ki kell tölteni.
⇒ A egészségügyi lap kitöltése után egy ujjbegyszúrással hemoglobinszint-viszgálat történik.
⇒ A fentiek után következik az orvosi vizsgálat vérnyomásméréssel és a véradó egészségügyi állapotának orvosi átbeszélésével. Ha a doktor is mindent rendben talál, akkor megkezdődhet a tényleges véradás.
⇒ Csak 56 naponta szabad vért adni.
⇒ A férfiak évente ötször, a nők évente négyszer adhatnak vért.
⇒ Alapvetően 18 és 65 éves kor között lehet vért adni.
⇒ 50 kilogramm a beugró súly a véradáshoz.
⇒ Feltétel, hogy a jelentkező egészségesnek érezze magát.
⇒ Kizáró ok lehet a fiatalok körében mostanában nagyon népszerű tetoválás és piercing is.
⇒ Bizonyos gyógyszerek szedése és betegségek is parkolópályára küldhetik a véradót.
⇒ Kullancs- és rovarcsípések után is várni kell.
⇒ Műtétek után pedig 6 hónapos kiszűrési idő érvényes.
⇒ Felépülés vagy gyógyulás esetén az előbbi esetek érintettjei újra vért adhatnak.
⇒ A kizáró okot jelentő gyógyszerek listája a véradási helyszínen érhető el.
⇒ Különleges esetekben a jelenlévő orvos kompetenciáin múlhat, hogy ki lehet véradó és ki nem.
⇒ Kazincbarcikán minden hónap utolsó hétfőjén van egész napos véradás, alapesetben az Egressy Béni Művelődési Központban, jelenleg, annak felújítása idején a Mezey István Művészeti Központban.
Kazincbarcika véradós teljesítménye a vármegyén belül
A Kazincbarcikán nemrég rendezett intenzív nyári véradásra buzdító kampány után azt is átbeszéltük a Vöröskereszt képviselőjével, hogy milyen városunk lakóinak véradási eredményessége a vármegyei térképen. Mint megtudtuk, a legutóbbi nyári alkalmon nagyon szép számmal, 63-an vettek részt.
"Hatvan ember által adott vérrel 180 emberen tudunk segíteni – hangsúlyozta a véradás-matematikai összefüggést Molnár Marietta. – Háromféle vérkészítmény készül egyetlen levett adag vérből. Ezért is ez a szlogenünk, hogy egy fő három ember életét is megmentheti a véradásával."
A koordinátor Edelényt és Sajószentpétert emelte ki legeredményesebb helyszínként a vármegyénkből. Állítólag Mezőkövesden is szép számmal jelentkeznek véradók, de a kazincbarcikai véradásokat is nagyon jól sikerülnek titulálta Molnár Marietta. Hozzátartozik a teljes képhez, hogy a BorsodChemben minden második héten van véradás a dolgozók számára.
Segédapplikáció véradók részére
A Magyar Vöröskereszt külön büszkesége az okostelefonos alkalmazásuk bármilyen rendszerű telefonkészülékre. Ezt bárkinek ajánlják letölteni, hiszen azon keresztül bármikor elérhető a legközelebbi véradási helyszín és időpont. A rendszeres véradók pedig nyomon követhetik a segítségével, hogy mikor telik le számukra az 56 nap a következő véradásig.