Elismeréseket adtak át nemzeti ünnepünkön Kazincbarcikán
A Szent István-napi ünnepi képviselő-testületi ülésen vették át az elismerő plaketteket, valamint a Pro Urbe Kazincbarcika díjakat az arra érdemesek, és a városvezetés ezen az alkalmon adta át a 2024-es Kazincbarcika Város Díszpolgára címet is. Az eseménynek a Mezey István Művészeti Központ adott otthont.
kapcsolódó galéria
Rendezvény dátuma: 2024. augusztus 20.
Ünnepi képviselő-testületi ülés - Mezey I. Művészeti Központ
Kövér Aida operaénekes a Bátori Mária románca című áriáját énekelte a díjátadó ceremónia nyitányaként. Az ünnepi eseményen a városi és nemzetiségi önkormányzati képviselők, a testvérvárosi delegációk, a történelmi egyházak képviselői, az önkormányzati intézmények, gazdasági társaságok és a polgármesteri hivatal vezetői, az egészségügyi alap- és szakellátás munkatársai, Kazincbarcika város díszpolgárait és kitüntető díjasai, a 11. Kolorfesztivál kiemelt támogatói és együttműködő partnerei vettek részt.
Az ünnepségen a város polgármestere mondott ünnepi beszédet. Szitka Péter párhuzamot vont a családi és a városi születésnap között, hiszen Kazincbarcika idén ünnepli 70. születésnapját. A városvezető arról beszélt, hogy ahogyan egy családi születésnapon megérkeznek a távolabbi rokonok és testvérek, úgy hozzánk is ellátogattak Kazincbarcika testvérvárosainak delegációi. A polgármester külön köszöntötte a bulgáriai Dimitrovgrád, a lengyelországi Knurów és Swidnica, a romániai Nagyszentmiklós és a szlovákiai Nagyrőce delegációját, majd kiemelte a kínai Meishan képviselőit, akik nem először érkeztek Kazincbarcikára.
„A meishani polgármester úrral való hétfői beszélgetésünket követően hivatalosan is elindul egy folyamat annak érdekében, hogy az együttműködésünket szorosabbá tegyük” — jelentette be az ünnepségen Szitka Péter.
Kazincbarcika polgármestere ezt követően ukrajnai testvérvárosunk, Técső delegációját is köszöntötte, hozzátéve, hogy látogatásuknak különleges szimbolikája is van, figyelembe véve országuk jelenlegi helyzetét.
„Amikor Técső és Ukrajna nagy nehézségekkel nézett szembe, akkor városunk és cégeink, intézményeink az elsők között nyújtottak segítséget számukra. Kaptunk tőlük egy képet is a képviselőkön keresztül, hogy mi az, amely most Técső városát is jellemzi. Nem árulok el titkot azzal, hogy ez merőben más attól, amit például egy választási plakát kapcsán egy ország kapott az elmúlt időszakban itt Magyarországon” — ismertette Kazincbarcika polgármestere.
Szitka Péter elmondta azt is, hogy Técső alpolgármestere hétfőn köszönetét fejezte ki annak kapcsán, hogy az elmúlt napokban több técsői gyermek jutott felejthetetlen élményhez Kazincbarcikán, amikor városunkban táborozhattak.
Kazincbarcika megkapta Técső zászlaját a delegációtól, amit városunk saját zászlajának ajándékával viszonzott, jelképezve azt, hogy szorosabbra kívánja fűzni kapcsolatát Kazincbarcika az ukrajnai testvértelepüléssel.
A testvérvárosok településeinek képviselői egyenként vehették át a városvezetőtől Kazincbarcika ajándékát: Szőke Gábor Miklós unikornis mini alkotását, amelyet a szobrász kifejezetten erre az alkalomra készített városunk felkérésére.
Az ünnepségen ezt követően a város legrangosabb kitüntetéseit vehették át az idei díjazottak. Azok, akik Kazincbarcika életében, településünkért maradandót alkottak, a város fejlődéséhez, jó hírének, elismertségének növeléséhez hozzájárultak.
Kazincbarcika Város képviselő-testületének Elismerő Plakettje azoknak a városhoz kötődő személyeknek és közösségeknek adományozható, akik a tudományok, a művészetek, az oktatás-nevelés, a kulturális, társadalmi és gazdasági élet, a gyógyítás területén, valamint a város közigazgatásában kifejtett példaértékű, magas színvonalú munkájukkal hozzájárultak Kazincbarcika fejlődéséhez, hírneve növeléséhez.
♦ Hegedűs János Barcikart díjas festőművésznek, grafikusnak ♦
♦ Madarasi Jánosné nyugalmazott igazgatónak, tagintézmény-vezetőnek ♦
♦ Dr. Zsigó Ildikó házi gyermekorvosnak ♦
Az ünnepségen adták át a Pro Urbe Kazincbarcika díjat is. Az elismerés azoknak a városban élő, alkotó vagy munkásságukkal a városhoz kötődő alkotóművészeknek, kutatóknak, elméleti és gyakorlati szakembereknek adományozható, akik a tudományok, művészetek, kultúra, kommunikáció, gazdaság vagy a közélet egyéb területein maradandót alkottak vagy átlagot meghaladó színvonalú munkavégzésükkel a település lakossága körében is elismerést váltottak ki.
♦ Dr. Egri Magdolna, a Kazincbarcikai Kórház osztályvezető főorvosa ♦
♦ Majercsik János Barcikart díjas festőművész ♦
♦ Dr. Mecser Tamás, a Heves Vármegyei Rendőr-főkapitányság vezetője, rendőrségi főtanácsos ♦
Az ünnepi képviselő-testületi ülésen került sor a város legnagyobb elismerésének, a Kazincbarcika Város Díszpolgára kitüntető díj átadására. Ez az elismerés kimagasló életműért, tevékenységért azoknak adományozható, akik a város gazdasági, társadalmi, tudományos vagy művészeti életében maradandót alkottak, illetve egész életművükkel, kiemelkedő munkásságukkal szolgálták az egyetemes haladás, a kultúra, a művészet ügyét, hozzájárulva ezzel a város fejlődéséhez, jó hírének, elismertségének növeléséhez.
Az ünnepségen Kazincbarcika Város Önkormányzata és a Kolorfesztivált szervező Barcika Art Nonprofit Kft. támogatói diplomák átadásával köszönte meg a fesztivál kiemelten fontos együttműködő és támogató partnereinek a segítséget. Arany fokozatú támogatóként kapott diplomát a Wanhua-BorsodChem Zrt. és az Alteo Energiaszolgáltató Nyrt.
Augusztus 20. államalapító Szent István és az új kenyér ünnepe is. A hagyomány szerint az aratás után Szent István-napra sütötték az új búzából készült első kenyeret, így a ceremónia kihagyhatatlan részeként a nemzeti színű szalaggal átkötött, frissen sütött kenyeret városunk egyházi vezetői: Tran Si Nghi Ferenc SDB szerzetes, dr. Janka Gábor esperes és Kolumbán Gábor református lelkész szentelte meg.
A ceremónia zárásaként a Szalézi Szent Ferenc Gimnázium diákjai az István, a király rockoperából adtak elő részletet.