Kazincbarcika a vihar után – Így állt helyre a város
Az augusztus 21-én hirtelen támadt extrém vihar alatt és után a Kazincbarcikához kötődő kármentő osztagok vállvetve dolgoztak, hogy minél gyorsabban helyreállítsák a rendet, és megakadályozzák a további károkat. Összefogással, mindvégig a helyzet magaslatán állva sikerült a legjobbat kihozniuk a rossz helyzetből. A társasházak, épületek káreseteinek bejelentése és helyreállítása még folyamatban van.
kapcsolódó galéria
Vincze Csaba, a Kazincbarcikai Önkormányzati Rendészet vezetője elmondta, hogy a szerdán szolgálatban lévő csapattagjaik azonnal bevetették magukat. Példamutató munkájukkal szemben maximális háláját fejezte ki.
„Két hölgy és egy férfi kollégánk sietett a terepre, hogy eltávolítsák a közlekedést ellehetetlenítő vagy megnehezítő ágakat, gallyakat mind a járdákról, mind az úttestről — foglalta össze Vincze Csaba. — Mindent megtettek a lehető legnagyobb biztonság gyors megteremtéséért a Barcika Park csapatának megérkezéséig: magukat nem kímélve, bőrig ázva irányították a forgalmat, segítették a közlekedőket, és közreműködtek a gépjárművekre szakadt nagy ágak ügyében is.”
A rendészeti vezető kiválónak találta a közös munkát a Barcika Park Kft. munkatársaival is. Folyamatos forródróton kapcsolatot tartva szervezték a kármentési munkálatokat, de nagy volt az összhang rendőrséggel, a katasztrófavédelmi illetékesekkel is.
A Barcika Park kármentői jelentése
Sipos-Grédics Flóra, a Barcika Park Kft. ügyvezetője közölte, hogy két autóval és négy kollégával azonnal a helyszínre siettek. Először gyors bejárást tartottak, hogy lássák, hol vannak a legnagyobb problémák, ágszakadások, majd elkezdődtek a mentő feladatok. Este 8 óráig akcióban voltak, hogy felszabadítsák a forgalmat és az utakat az ágaktól, csütörtökön reggel 6 órától pedig folytatták a munkát. Amint azt megtudtuk: az Építők útján, az újkazinci városrészben és a Május 1. úton találkoztak a legnagyobb károkkal és akadályokkal.
„A városüzemeltetési osztályvezetővel és a rendészeti járőrökkel folyamatosan adtuk a jelet egymásnak — idézte fel Sipos-Grédics Flóra. — Volt, hogy közösen oldottuk meg a feladatokat, volt, hogy szétválva, hogy gyorsabbak lehessünk. A vízelvezető lefolyókról felszedtük a rájuk esett ágakat, hogy ne állják el a víz útját. Egy nagy darab leszakadt ágat sikerült emelőkosaras mentéssel eltávolítanunk az Egressy út végében, és a zsilipeket is ellenőriztük.”
Az egész város vizsgázott a viharban
Klimon István alpolgármester szerint rendkívül jól vizsgázott a Barcika Park Kft. és az önkormányzati rendészet, hiszen nagyon gyorsan, erejekön felül segítettek a lakosságon. Az alpolgármester azt is kihangsúlyozta, hogy a BorsodChemmel közös LIFE-projekt keretében, a Tardona-pataknál épített rönkgátak is most voltak először éles bevetésen. Bár 24 óra elteltével még mindig láthatóak jelek, Klimon István szerint sebesen változott pozitív irányba a városi összkép, és komolyabban csak nem kijelölt lakóterületekhez tartozó dűlőutak sérültek vagy lettek nehezebben megközelíthetőek. A városvezető azt is hangsúlyozta, hogy a szakemberek még további segítséget is nyújthatnak.
„Ahol a családi házaknál a vízelvezető csatornák megteltek, a lakók kérhetnek szakszerű segítséget a vízlefolyás megkönnyítésében – emelte ki Klimon István. — Másfél óra alatt rendkívül nagy mennyiségű víz zúdult a városra. Erre a hosszan tartó, extrém mértékre nincsenek felkészülve a csapadékvíz-elvezető rendszerek. Nagyon fontos, hogy a vízelvezető árkok karbantartása, akár nyílt, akár zárt, lakossági felelősség is. Azt is kérjük, hogy aki látott eltömődött vízelvezető aknaszemet, jelentse be a KolorAppon.”
Klimon István alpolgármester minden kollégájának és a Katasztrófavédelmi Igazgatóságnak köszönetet mond, hálát pedig azért, hogy az elmúlt időszakban kivágták a városban az elöregedett, balesetveszélyes fákat, hiszen azok megléte többszörözhette volna a károk vagy a balesetek számát.