Rönkgátak Kazincbarcika és Mályinka térségében – a villámárvizek okozta károk enyhítésére
Egyre gyakoribbak a villámárvizek, amelyek néhány óra leforgása alatt képesek megbénítani a városok és a környező települések életét és közlekedését. Ezeknek a hatásoknak az enyhítésére mostantól Kazincbarcika és Mályinka határában is rönkgátak védik az épített környezetet és az emberek mindennapi életét. A természetes megoldás ugyanis lassítja a víz és a hordalék lezúdulását, időt adva annak, hogy a csatornák elvezessék a hirtelen leömlő csapadékot.
kapcsolódó galéria
Rendezvény dátuma: 2024. szeptember 10.
Rönkgátak épültek - Kazincbarcika külterülete
Legutóbb 2010-ben csapott le olyan villámárvíz Kazincbarcikára, amely jelentős károkat okozott, de idén augusztusban is volt része a városnak olyan viharban, amely során majd' egyhavi csapadékmennyiség hullott le néhány óra leforgása alatt.
Mostantól Kazincbarcikán és Mályinka térségében egy-egy rönkgát védi a településeket, lassítva a lezúduló csapadék áthaladását. A rönkgátak megépítésére a LIFE-CLIMCOOP projekt keretei között került sor Kazincbarcika Város Önkormányzatának megbízásából.
Monostori Balázs, a Forest Group Kft. tulajdonosa, a rönkgát kivitelezője elmondta, hogy: „Általában úgy kell ezeket az építményeket elképzelni, hogy mély völgyeket zárunk el 1-1,5 méter magasságban a csapadékvíz hirtelen lezúdulásától. Ezt körülbelül a felső folyás felső harmadában helyezzük el, így a víz lassabban tud leszivárogni a völgy alsó részeibe, így védve a településeket.”
„Kazincbarcika Város Önkormányzata a LIFE-CLIMCOOP projektben többek között azt vállalta, hogy 2 rönkgátat valósít meg – nyilatkozta Deák Mónika projektmenedzser. – Ezek a gátak a hirtelen lezúduló árhullámmal jövő vizet és a hordalékot megduzzasztják a felső vízgyűjtőn, mielőtt az elérné az épített környezetet. Ezek a rönkgátak nem zárnak hermetikusan, a farönkök között némi víz el tud csordogálni, így az nem fog lezúdulni egy hatalmas villámárvíz esetén a településre, illetve annak környezetére. Ez egy természetes vízmegtartó megoldás."
A LIFE-CLIMCOOP projektben a városok és a helyi vállalatok működnek együtt a klímaadaptációért. „A program az Európai Unió finanszírozásával, a Nyugat-Balkáni Zöldközpont Nonprofit Kft. és az Energiaügyi Minisztérium társfinanszírozásával valósul meg. A kedvezményezett konzorciumi partner elsősorban a Miskolci Egyetem, ők koordináló szervezetként működnek közre. Több konzorciumi partner van még ebben a projektben, Kazincbarcika Város Önkormányzata mellett főpartnerként a BorsodChem Zrt. is” – hangsúlyozta Deák Mónika, Kazincbarcika Város Önkormányzatának projektmenedzsere. A 4 éve indult programban többek között az éghajlati kockázatok csökkentését, a klímaalkalmazkodás javítását és klímaadaptációs terv készítését tűzték ki célul a résztvevők.