Madármegfigyelő torony és tanösvény jött létre a LIFE klímaadaptációs projekt keretében
Fennállása 75 éves történetének eddigi egyik legnagyobb, 258 ezer m²-es összterületet érintő rekultivációs projektjét zárta le nemrégiben a BorsodChem Zrt. A végeredmény egy több mint 34 ezer m²-es, környezetbarát, biológiai sokféleséget támogató vizes élőhely, amelynek területén eddig több mint 100 madárfajt figyeltek meg. Az EU támogatású LIFE Klímaadaptációs Projekt keretében egy madármegfigyelő tornyot és egy tanösvényt is kialakítottak itt, amelyek információs táblák segítségével tájékoztatják az érdeklődőket.
kapcsolódó galéria
Rendezvény dátuma: 2024. szeptember 27.
Tanösvény és madármegfigyelő-állomás átadó
Szeptember 27-én adták át a gyalogosan és kerékpárral bárki számára elérhető madármegfigyelő tornyot és tanösvényt, amely helyileg a 260-as elkerülő út mellett, 1,2 km-es sétára található a BorsodChem azon rekultivációs projektjének helyszínén, ahol nemrégiben egy több mint 34 ezer m²-es környezetbarát, biológiai sokféleséget támogató vizes élőhelyet alakítottak ki.
A madármegfigyelő toronyból a Sóstó területén létrehozott 2 mesterséges medence körül kialakult flóra és fauna is megtekinthető, ahol eddig több mint 100 madárfajt figyeltek már meg. Ez a vizes élőhely azért fontos az élővilág szempontjából, mert a 200 km hosszú Sajó-völgyy hazai és szlovákiai szakaszán még hasonlóak sem maradtak fenn. A terület az itt fészkelő madárállományok életlehetősége mellett különösen fontos a vonuló egyedek számára, hiszen ez a Kárpátok lábaihoz legközelebb eső jelentős vizes élőhely, ahol meg tudnak pihenni. Meg lehet itt figyelni például olyan madarakat, mint a gulipán, a gólyatöcs, vagy a bölömbika és a piroslábú cankó. De jegyeztek már fel partimadarakat, mint pajzsos cankó, sárszalonka, havasi partfutó vagy bíbic, réceféléket, mint tőkés réce és barátréce. A madárkülönlegességek közül gyakran felbukkan itt vékonycsőrű víztaposó, kőforgató és sarki partfutó. A part menti nádasok számos nádi énekesmadár számára nyújtanak fészkelőhelyet. A sűrű mocsári növényzet a nádirigó énekétől hangos, de itt dalolnak még más nádi énekesek is, mint a foltos nádiposzáta és a nádi sármány.
Az átadón dr. Viskolcz Béla, a Life-CLIMCOOP projekt szakmai vezetője a madármegfigyelő torony és a tanösvény területére hívta fel a figyelmet, kiemelve, hogy az a Sajó hordalékkúpján helyezkedik el, egy kavicságyon. Ez azért kiemelten fontos, mert közel van a talajvíz, amelynek szintje együtt mozog a Sajóval. Amint azt megtudtuk: geofizikai mérésekkel a projekt keretében sikerült felmérni a tó környezetét, megbecsülve azt, hogy mekkora az a vízkészlet, amely elérhető a Sajó-völgyében. Az eredmények optimizmusra adnak okot a vízkészletet és a jövőt illetően.
Dr. Viskolcz Béla szerint a tanösvény kiváló lehetőség arra, hogy a látogatók megfigyeljék a területen elhelyezett csöveken keresztül például a talajvíz szintjét vagy a környező növényvilágot, amely képet ad arról, hogy a klímaalkalmazkodás kérdésében hol állunk. A szakember úgy látja: a rekultivált terület a madarak számára tökéletes védettséget nyújt, így az év bármely szakában megfigyelhetőek a madármegfigyelő toronyból.
Liktor Dénes, a BorsodChem Zrt. környezetvédelmi, munkaegészségügyi és munkabiztonsági igazgatója az átadón kiemelte: éltek a lehetőséggel, amikor a hatósággal, illetve az Aggteleki Nemzeti Parkkal közösen lehetett megvalósítani ezt a rekultivációs projektet, amelyet egy környezettudatos gondolat indított el.
Liktor Dénes azt is elárulta, hogy a terület mellett megépítésre kerülő napelempark tervezésénél is figyelembe vették az itt élő madarak élővilágát, ezért olyan speciális napelemtáblákban gondolkodnak, amelyek csökkentik a reflexiót, ezáltal a legkevésbé zavarják a madarak élőhelyét.
A projekt megvalósítása során a vegyipari vállalat figyelembe vette a madarak költési időszakát, így a tervezett munkák csak a madarak költözési idejétől azok visszatéréséig zajlottak, vagyis novembertől márciusig.
A madármegfigyelő torony és a tanösvény átadása után a LIFE-CLIMCOOP projekt keretében korábban regisztrált érdeklődők egy 4 km-es gyalogtúrán vagy egy 15 km-es kerékpártúrán vehettek részt, felfedezve a területet és a LIFE-CLIMCOOP projekt keretében megvalósított egyes projektelemeket.