Népművészeti ruházat- és kiegészítőkiállítás a Gimi Galériában
Ritkaságnak számító kiállítás tekinthető meg a Szalézi Szent Ferenc Gimnázium galériájában október 25-ig: Neszádeliné Kállai Mária népi iparművésznek, a Népművészet Mesterének gyűjteménye saját készítésű pompás népművészeti ruhákból és azok kiegészítőiből.
kapcsolódó galéria
Rendezvény dátuma: 2024. október 07.
Neszádeliné Kállai Mária kiállítása - Gimi Galéria
Az aktív gömöri csipkeverői pályájáról is ismert Neszádeliné Kállai Mária Kazincbarcikán alkotó viseletkészítő népi iparművész, a Népművészet Mestere, az Izsó Miklós Képzőművészeti Körnek és a Magyar Csipkekészítők Országos Egyesületének is tagja. A Szalézi Gimi Galéria felkérésére ruhaállványra akasztotta gyönyörű szép műveit a kiállítótérként is funkcionáló népes zsibongóban. Október 2-án Kerek Gábor „Közeledő”, a Kodály Zoltán Alapfokú Művészeti Iskola igazgatója nyitotta meg a tárlatot, amelyen a díszes viseleteken kívül a művész által készített kiegészítők is láthatók.
Párhuzamos kötődés a gimnázium falaihoz és a saját alkotásokhoz
Neszádeliné Kállai Mária önbevallása szerint nem is tudna nemet mondani annak az iskolának, amelynek minden termét, szegletét ismeri, hiszen ő is ebben a gimnáziumban érettségizett. Hasonlóan kötődik közszemlére válogatott ruháihoz is.
„Mindegyik kiállított darabhoz köt emlék az anyagbeszerzéstől, a forma kiválasztásán át, a múzeumban való kutakodásig. Vagy az alkotáshoz, kivitelezéshez kapcsolódik esemény vagy pedig egy alkalomhoz, amikor viseltem a ruhákat" — tárta fel a népművész, akinek munkái tudatosan ötvözik a régit az újjal. Szeretné, hogy a diákok láthassák, milyen volt régen egy palóc vagy egy gömöri népviselet, továbbá észrevegyék bennük azt, hogy ezekből lehet ma is hordható ruhát készíteni.
Ha ideje engedni csipkét ver, ha kevésbé, ruhát varr…
Neszádeliné Kállai Mária — ha ideje engedi — csipkét ver, ha kevésbé, akkor ruhát varr, de ha csak arra van lehetősége, hogy elővegye a gyöngyeit, akkor azokból alkot. Úgy gondolja, hogy lesz, aki tovább vigye a csipkekészítést a jövőbe, hiszen a divat állandóan változik, és az új csak akkor jöhet létre, ha ismerjük a régit. Ő maga is dédelget további terveket. Szeretné, ha meglévő, kékfestő-műhelyekben készült anyagokból is tudna egy-egy régies viseletet előállítani és azokat hordani.
A tárlat október 25-ig tekinthető meg akár külső látogatók számára is a Gimi Galériában, tanítási idő után szabadon, illetve tanórák alatt kis létszámban, csendesen.