Mélyen ható ’56-os emlékünnep Kazincbarcikán
Frissen és összetetten, lélekemelő zenével, önálló filmalkotással és „trendhagyó” történészi beszéddel ünnepelte Kazincbarcika Város Önkormányzata október 23-án a forradalmi hősöket. A sokakat megérintő műsor a városi szervezetek ünnepélyes koszorúzásával zárult.
kapcsolódó galéria
Kazincbarcika október 23-i megemlékezése a hagyományokat és a forradalom értékrendjét makulátlanul tisztelve is újszerű volt. A Kodály Zoltán Alapfokú Művészeti Iskola Fúvószenekara indította az ünnepséget, majd a KolorTV összeállítása repítette vissza 68 évvel ezelőttre a közönséget, irodalmi remekek idézetdarabkáin keresztül megmutatva a filmvásznon az ’56-os Magyarországot.
Történészi memento
Katona Csaba történész, a Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltárának munkatársa beszédében rendkívüli és elgondolkodtató szemszögből közelítette meg, majd vetítette a jelenre a forradalom emlékének jelentőségét.
Katona Csaba kiemelte, hogy sokaknak volt része a forradalomban: teljesen másként gondolkodó, más társadalmi háttérrel, műveltséggel, világnézettel rendelkező emberek tömörültek egységfrontba, hogy valami ellen fellépjenek.
Katona Csaba szerint ma természetesnek vesszük mindazt, amiért a forradalom kirobbant, de ez a szabadság nem a fán termett és hullott az ölünkbe. Számos ember, kiváló nők és férfiak harca kellett ahhoz, hogy ma a magunkénak mondhassuk. Hozzátette: 1956-ban is azért álltak ki az emberek, hogy a szabad Magyarországon szabadon lehessen gondolkodni.
„Ez azért fontos, mert ma is előfordul, hogy megkérdőjelezik ezeket a szabadságjogokat — figyelmeztetett a történész. — Hadd mondjam azt, hogyha bárhol azt tapasztaljuk, hogy valakit hátrány ér azért, mert elmondja a véleményét a politikáról, mert megvallja a hitét vagy a hitetlenségét, vagy azért, mert a szexuális orientációja nem tetszik valakinek, akkor mindig álljunk oda mellé, és védjük meg az ő szabadságát, mert az nemcsak az ő szabadsága, hanem a mi szabadságunk is! Csak egy szabadság van, és ha az sérül, akkor mindenki szabadsága sérülni fog. Tehát nem mondhatjuk azt, hogy ez nem az én ügyem. Ha kiállunk valakiért, önmagunkért állunk ki!”
Az emlékezés népdalai és koszorúi
A tudatgazdagító beszédet követően Svéd Mátyás (a Szalézi Szent Ferenc Gimnázium pedagógusa) és Báder Elemér a zene nyelvén hasonlóan egyedi és erőteljes népdalfeldolgozásai ragyogták be az étert és „szakították ki a szíveket”.
Az esemény végén a Magyar Honvédség Vitéz Vattay Antal 2. Területvédelmi Ezred Majthényi Károly 10. Területvédelmi Zászlóalj díszőrségének és koszorúvivőinek közreműködésével Kazincbarcika Város Önkormányzata és Polgármesteri Hivatala, valamint a városi és térségi szervezetek, pártok, intézmények, cégek, egyesületek képviselői helyezték el az emlékezés virágait az ’56-os emlékmű talapzatánál.