Dupla ünneplés a Deák Ferenc iskola 70. születésnapján
Kétféleképpen is méltón ünnepelte a Kazincbarcikával egykorú Ózdi Szakképzési Centrum Deák Ferenc Technikum és Szakképző Iskola a 70. születésnapját. Az intézményben október 25-én helytörténeti kiállítást nyílt, és egy markánsan kreatív szobrot is felavattak az iskola udvarán.
kapcsolódó galéria
Rendezvény dátuma: 2024. október 25.
70 Kazincbarcika - 70 Deák - Ózdi SZC Deák Ferenc Technikum és Szakképző Iskola
Az Ózdi Szakképzési Centrum Deák Ferenc Technikum és Szakképző Iskola — elődintézményének köszönhetően — egyidős Kazincbarcikával. Így egyértelmű volt, hogy részt kíván venni Kazincbarcika egész éves 70. születésnapi ünneplésében.
„Úgy gondoltuk, hogy ezt a 70 évet valamilyen úton-módon nekünk is meg kell ünnepelni — hangsúlyozta Mészáros Gáborné igazgató. — Ehhez városi hozzájárulással, civil pályázaton keresztül nyertünk támogatást, melynek köszönhetően helytörténeti kiállítással készültünk. A tárlat az elmúlt 70 évre tekint vissza.”
A szakképző iskola szakmái művészien kockára vetve
Az intézmény épülete nemrégiben komoly felújításon esett át, amelynek tavalyi átadóján Kazincbarcika városvezetői anyagi támogatást ajánlottak fel a jeles évfordulóra egy szobor készítéséhez. Az alkotást a 70 Kazincbarcika — 70 Deák címet viselő összetett ünnepségen leplezték le.
Az avatáson Nagy Zsuzsanna, az Ózdi Szakképzési Centrum kancellárja ünnepi beszédében kiemelte: a szobor az iskola szellemiségét és az ott folyó munkát jelképezi, az alkotás középpontjában pedig egy toll és egy dobókocka áll. A Deákban zajló művészeti képzés szimbóluma rejtélyesen maga az iskolalogó lett, de helyet kapott a sokoldalú kockán az építőipar, a gépészet, az épületgépészet és az oktatás is.
A szoboravatót követően az intézmény aulájában egy kiállítás is nyílt. Itt Tuza Ottó, az Ózdi Szakképzési Centrum főigazgatója jubileumi gondolatait megosztva arról beszélt, hogy megérkezvén az ünnepségre megtekintette a kiállított képeket és tárgyakat, amelyeket maguk a diákok készítettek, valamint azokat a régmúltból származó emlékeket is, amelyek az iskolához köthetőek.
„Arra gondoltam, hogy lesznek, akik felismerik magukat a fényképeken, hiszen elég gazdag képanyag mutatja be az iskola történetét — fogalmazott a főigazgató. — Amikor egy-egy fényképpel találkozom, mindig az jár a fejemben, hogy vajon mi van velük?”
A régi diákok gyakorlati helye 70 éve maga Kazincbarcika volt
Az ünnepi ceremónián Kazincbarcika alpolgármestere is részt vett. Klimon István úgy gondolja, hogy ugyanúgy nagyon jó érzés a várossal egyidős intézményt köszönteni, mint ahogyan egy szintén egykorú városlakóval találkozni és beszélgetni.
„Amikor a Deák elődintézménye 70 évvel ezelőtt megkezdte munkáját, sok diák gyakorlati helye maga a város volt — emelte ki Klimon István. — Amikor a város épült, akkor azok a gyerekek, akiket itt tanítottak meg falazni vagy festeni-mázolni, a városban kamatoztatták a tudásukat, és azok a falak, amelyek máig állnak, gyakran az ő kezük munkáját dicsérik. Ezek a diákok mára már viszonylag szép kort megélt emberek. Sokan már nem lehetnek közöttünk, de akik igen, nagyon szívesen emlékeznek vissza erre az időszakra. Sokat lehet hallani tőlük arról, hogy milyen volt a régmúlt. Amikor egy ilyen születésnapot ünneplünk, mint a Deákban, és azt halljuk, hogy az iskolának van jövője, az nagyon jó érzés nekünk is. Az önkormányzatnak már nem feladata az iskolákat működtetni, mert állami feladattá vált, de örömmel teszünk eleget azoknak a kéréseknek, amelyekkel az intézmények hozzánk fordulnak, kisebb vagy nagyobb feladatokat adva számunkra. Amikor lehetőségünk nyílik például egy pályázatot kihasználni, akkor örömmel segítünk” — zárta a jövőbe is mutató gondolatsort az alpolgármester.