Aláírták a támogatásról szóló dokumentumot a KolorFund nyertes pályázói
Ünnepélyesen is aláírták szerződéseiket az idei KolorFund nyertes pályázói. A helyi mikro- és kisvállalkozásokat támogató pályázati alapot több mint 10 évvel előtt hívta életre Kazincbarcika Város Önkormányzata. Az innovatív ötletet néhány évnyi szünet után tavaly hirdette meg újra a városvezetés, és olyan sikeres volt a vállalkozások körében, hogy 2024-ben újra kiírták.
kapcsolódó galéria
A KolorFund célja a helyi vállalkozások működésének segítése, és az anyagi támogatásnak köszönhetően a Kazincbarcikán működő cégek fellendítése. A 2024-es KolorFund Pályázati Alapra 87 pályázat érkezett, a formai és jogosultsági kritériumoknak pedig 77 felelt meg. A Bíráló Bizottság 49-et javasolt támogatásra, végül Kazincbarcika Város Önkormányzata 16 nyertessel kötött támogatási szerződést.
A nyertes pályázókat a város üzleti reggelire várta az egyik Kazincbarcikai étterembe, ahol minden jelenlévő helyi vállalkozó ünnepélyesen írta alá szerződését.
A Bíráló Bizottság szempontjai
Szigorú volt a pályázatok elbírálásánál a Bíráló Bizottság, amelynek tagjai voltak: dr. Juhász-Nagy Judit jogász-közgazdász, Koleszár Péter közlekedésgépész-technikus, tanár és számítógép rendszerprogramozó, valamint Kovács István közgazdász. Értékelésükben leírták: a rendelkezésre álló 30 millió Ft-os keretösszeg több mint négyszeresére érkezett igény, amely jól mutatja az önkormányzat által nyújtott támogatás iránti nagy érdeklődést. Hangsúlyt helyeztek arra, hogy a támogatott tevékenységek mennyire hiánypótlóak a térségben, illetve mennyiben szolgálják a kazincbarcikai közösség érdekeit, szem előtt tartva a pályázatból megvalósuló fejlesztések fenntarthatóságát, azaz, hogy a támogatás mennyiben járul hozzá a cégek hosszú távú, eredményes működéséhez. A bizottság 3 támogatási kategóriában tett javaslatot, amelyek értelmében a pályázók az igényelt támogatás egyharmadát, felét vagy kétharmadát kapják meg szerződéskötés után.
Támogatási intenzitás
33,5% — a bizottság a támogatási igény egyharmadának megítélésére javasolta a szépségiparba tartozó vállalkozásokat, valamint azon szolgáltató vagy termelőtevékenységet végző vállalkozásokat, amelyek esetében az eszközbeszerzés nem eredményez tevékenységbővülést vagy jelentős változást a pályázó működésében.
50% — jellemzően gyártó tevékenységet végző vállalkozások tartoznak ide, amelyek esetében jelentős árbevétel-növekedést jelent a tervezett beruházás megvalósítása, illetve egyedi pályázatukkal vagy más szempont alapján kitűntek a többi közül.
66,5% — a támogatási igény kétharmadának biztosítására abban az esetben tett javaslatot a Bíráló Bizottság, amennyiben a pályázat innovatív, illetve a város fejlesztési stratégiájához különösen kapcsolódó vagy a közösség fejlesztését célzó tevékenység megvalósítására irányul.
Ünnepélyes aláírási ceremónia
Az üzleti reggelin Szitka Péter polgármester mondott beszédet a megjelent vállalkozóknak. A városvezető kiemelte: valószínűleg ezen az alkalmon sokkal többen vettek volna részt, ha minden pályázatot 100%-ban támogat az önkormányzat. Ezúttal azonban olyan célokat és terveket támogattak, amelyekre a vállalkozásoknak szüksége van, és amelyek Kazincbarcika javára is válnak.
„Hogy ez hogyan fog az elkövetkezendő években változni, arról a vállalkozások és a város részéről is megfogalmazódhatnak elképzelések — közölte Szitka Péter. — Azaz, hogy a pályázati kiírás hogyan lehet még vállalkozásspecifikusabb. Természetesen az a tény, hogy a pályázó az elképzelésén túl a saját erejét és felelősségét is beletegye, az megmarad a jövőben is, mi pedig ehhez megadjuk majd a végső segítséget.”
A polgármester kiemelte még, hogyha a város aktív kapcsolatot tart a kisvállalkozásokkal, az kifizető marad, hiszen így a cégek — szolgáltatások tekintetében — többet adhatnak akár az itt élőknek is.
Ahogyan a nyertesek látják
Kazincbarcika Város Önkormányzata 16 nyertes pályázóval köt szerződést, közülük az üzleti reggelin 9-en vettek részt és írták alá a dokumentumokat. Habináné Gál Éva 20 éve dolgozik kozmetikusként, 10 éve pedig saját szépségszalont üzemeltet. Ő egy arckezelő gép beszerzésére és egy motoros elektromos kezelőágy megvásárlására kapott támogatást a várostól.
„Tavaly az egyik fodrászként dolgozó vendégemtől hallottam a pályázatról, aki maga is nyert támogatást. Akkor gondoltam, hogy én is szeretnék rajta részt venni, hogy a fájdalmas invazív beavatkozásokat le tudjam váltani mellékhatás nélküli, noninvazív kezelésekre úgy, hogy közben a vendég bőre feszesebb, ránctalanabb legyen — fogalmazott Éva. — Nagyon örültem, mikor megtudtam, hogy nyertem. Számomra pozitív, hogy az önkormányzat ily módon is segíti a helyi kisvállalkozásokat.”
A szintén kazincbarcikai Lipták Gépjavító és Kereskedelmi Bt. 50%-os támogatást kapott eszközparkjának bővítésére. A cég gépjárműjavítással és -vizsgáztatással, kis és nagy gépjárművek karbantartásával foglalkozik.
„Én nemcsak eszközbeszerzési támogatást kaptam, hanem motivációt is az önkormányzattól — nyilatkozta Lipták Ferenc igazgató-tulajdonos. — Az utóbbi időben egy kicsit lelassult a vérkeringés a cégen belül, és nagyon régi cél volt, hogy egy víztisztító berendezést vásároljak, ezzel hatékonyabbá és környezetbaráttá téve az autómosást. A megnyert nagynyomású mosót és a komplex víztisztító rendszert igyekszünk majd minél hamarabb telepíteni.”
Lipták Ferenc hozzátette még, hogy a város színességét és fejlődését tükrözi a KolorFund Pályázati Alap. A cégvezető ezt egy kiváló támogatási formának tartja, és szimpatikusnak a város részéről, hogy ilyen lehetőséget kínál a helyi kisvállalkozásoknak Kazincbarcikán.
A nyertes pályázatok lekövetése
A visszacsatolás, ahogyan tavaly, úgy idén is megvalósul. A városvezetés úgy tervezi, hogy minden nyertes pályázóhoz ellátogatnak majd megtekinteni azt a szolgáltatást, amelyre a támogatást megnyerték. Ezek a találkozók lehetőséget nyújthatnak arra is, hogy a személyes találkozások egyeztetéseinek és beszélgetéseinek köszönhetően finomhangolások történhessenek, amelyek a későbbi támogatásokat segíthetik.